YENİ YILDAN NE BEKLİYORUZ: SAĞLIK MI, AŞK MI, PARA MI, ZIKKIMIN KÖKÜ MÜ?

Miladi takvimin diğer adı...

Miladi Takvim, diğer adıyla Gregoryen Takvim. Roma İmparatoru Jül Sezar tarafından kabul edilmiş olan Jülyen Takvim'in yerine, Papa 13. Gregorius tarafından yaptırılan bir takvim türüdür. Hz. İsa'nın (A.S.) doğum yılını milat olarak almıştır.

Miladi takvim neden çıktı?

Hristiyan dini doktrinin ve Rönesans biliminin bir ürünü olan Gregoryen takvimi, o dönemde Jülyen takvimine göre düzenlenen Katolik takvimi ile gerçek Güneş yılı arasındaki kaymayı düzeltmek için kurgulandı.

Miladi takvime ülkemizde ne zaman geçildi?

26 Aralık 1925'te çıkarılan 698 sayılı Kanun'la Türkiye Cumhuriyeti'nde resmî devlet takvimi olarak miladi takvim kabul edildi. Ülkemizde 1 Ocak 1926'dan itibaren miladi takvim kullanılıyor.

PAPA VE KATOLİK KURGULAMASINDAN BEKLENTİ İÇİNDE OLMAK 

Her yılbaşı, bir veya birkaç işgüzar televizyon muhabiri sürekli birilerine mikrofon uzatıp temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp saçma sapan, akıl mantık dışı, izan dışı, İslam ile uzaktan yakından hiç mi hiç alakası olamayan o abuk sabuk soruyu soruyor: “Yılbaşından ne bekliyorsunuz?” veya “Yeni yıldan ne bekliyorsunuz?” ya da daha vahimi “Aşk mı, para mı, sağlık mı?”…

Yeni yıldan bir şey beklemek veya beklenti içine girmek İslam dinine göre insanı şirk koşmaya kadar götürür ve dinden çıkarır.

Müslüman, Fatiha Suresi’ni okuduğunda “…Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım dileriz…” diyerek dua etmiyor mu Rabbine? O zaman yılbaşından bir şey istemek de nereden çıktı?

Hem yeni yıldan beklenti içine gir, hem alkol iç, üstelik içtiğin alkol sahte çıkıp ölsen ne olacak? Yeni yıldan beklenti içine girdin diye Allah'a şirk koşmuş oldun, üstüne sahte alkol içtin, öldün, tövbe etmeye fırsat bulamazsan kafir olarak gittin demektir. Denklem bu kadar basit...

ALEMLERİN RABBİ ALLAH’TIR (C.C.)

“Hamd alemlerin Rabbi Allah'adır / Allah'a mahsustur / Allah'a aittir." şeklinde tercüme edilen bu cümlenin kısaca manası şudur: “Kâinat çapında görülen, hamd ve şükrü gerektiren ne kadar güzellik, iyilik, nimet varsa tüm bunların sahibi Allah'tır (C.C.).

RIZKI VEREN ALLAH’TIR (C.C.)

Allah Teala'nın (C.C.) canlılara yeme, içme ve başka hususlarda yararlanmak üzere verdiği her şey “rızık” kelimesiyle ifade edilir. Sadece insanların değil, yeryüzündeki tüm canlıların rızkı Rezzak olan Allah'a (C.C.) aittir. O sadece inananlara değil, kendisini inkâr edenlere, hatta kendisine iftira edenlere de bol bol rızık verir.

Allah'ın (C.C.) verdiği rızka ne denir?

Allah'ın (C.C.) canlılara verdiği maddi ve mânevî nimetler. Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan kavramlardan biri. Genel olarak fazlalık, üstünlük, lütuf ve ihsan anlamına gelen, özellikle de Allah'ın (C.C.) çok yönlü lütuf ve keremini ifade eden bir terim.

Allah (C.C.) rızkı neye göre verir?

Allah (C.C.), Rab’dir. Dolayısıyla elimizdeki şeylerin asıl sahibidir ve bunları hepimize O vermiştir. "Mülk Allah'ın elindedir." (Yasin, 36/83; Mülk, 67/1). Kiminin rızkını bollaştırır, kimininkini de kısar. Demek ki, Allah Rab olarak her varlığının durumuna göre rızkı vermekte, geniş veya dar yapmakta, bununla onu terbiye veya imtihan etmektedir.

YENİ YILDA GELİN SİZ EN İYİSİ İLİM VE BİLİM ÖĞRENİN 

Şimdi yukarıda yazmış olduğum bilgiler ışığında yeni yıldan beklenti içine girmek, üstelik İslamiyet ile uzaktan yakından hiç alakası olmayan bir Papaz'ın icat etmiş olduğu miladi takvimden bir şey beklemek ne anlama geliyor? İçi tamamen boş bir iş...

Tavsiyem, yeni yıla girerken nefsinizi zıvanadan çıkarmak yerine, insanlığa faydalı işlerle meşgul olun. Zaman kıymetli. Bu akşam da böyle olsun diyemezsiniz. Ayet açık: “Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince hemen diğerine koyul!” (İnşirah, 6-7).

Müslümanın boş vakti olmaz!

İsraf haramdır, hele ki bu bir de zamansa…

Siz hiç imtihanda zamanını boşa harcayan, dalga geçip eğlenen bir şampiyon gördünüz mü?

HER DOĞAN GÜNEŞ İNSAN İÇİN YENİ YILDIR

İnsanların bu yeni yıl saçmalığını, yeni yıl çılgınlığını, yeni yıl eğlencelerini tamamen bırakması gerekiyor. Çünkü çok saçma ve son derece mantıksız...

Yeni yıla eğlence ile, çılgınca partilere katılarak giriyor ve yeni yıldan abuk sabuk bir sürü beklenti içine giriyor. Diyelim ki ertesi gün eceli geliyor ve ölüyor veya yılbaşı gecesi başına bir kaza bela geliyor ve ölüyor. Ne oldu şimdi? Hani yeni yıl sana sağlık, mutluluk, huzur, aşk, para getirecekti? Bomboş öldün gittin...

Sonra bazı televizyon kanalları hiç durur mu?

Madem yeni yıl o kişilere aşk, para, sağlık getirmedi. Bu kez başlıyorlar habere; yeni yılın ilk saniyelerinde ölenler, yeni yılda ilk kaza yapanlar, sarhoş kafa ile yeni yılın ilk kavgası, yeni yılın ilk saniyelerinde doğanlar,… 

Şaka gibi, insanla dalga geçer gibi...

ANA AKIM MEDYADAN YILBAŞI İÇİN BOYKOT ÇAĞRISI YAPAN ORTALIKTA HİÇ YOK GİBİ 

Neden yapmaz? Çünkü eğlence mekanlarında, barlarda, müzikhollerde su gibi alkol tüketimi olacak… Yani bazı sektörler için milyonlarca para demek yılbaşı…. O yüzden de para ve sektör büyükse boykot çağrısı yapılmaz!

Terörist İsrail, müslüman bebekleri öldürürken, bebeklerin üzerine tonlarca Amerikan yapımı son teknoloji bombaları atarken, bebekler acı içinde kıvrana kıvrana, can havliyle feryat figan edip yanarak can verirken, o bebekler bir damla suya muhtaç şekilde aç ve susuz olarak ölürken...

Acı çeken başkasının evladı olduğunda unutmak ve eğlenceye dalmak çok kolay değil mi?

SEN BİR MÜSLÜMAN OLARAK VUR PATLASIN, ÇAL OYNASIN YAPACAKSIN, ÖYLE Mİ?

Zaten gavur ve siyonist fikirliler, dünyanın birçok bölgesinde Müslümanları acımasızca öldürürken, Müslümanları tutuklama adı altında esir alarak akıl almaz ve insanlık dışı, vahşet derecesinde işkenceler yaparken,  dünyanın bazı bölgelerinde Müslümanları aç ve susuz bırakarak ölüme terk ederken… Bunca acı, bunca vahşet ve Müslümanlara uygulanan onca soykırım yaşanırken… Üstelik Müslümanlar ile hiç alakası olmayan, tamamen Hristiyan inancını ilgilendiren, Hristiyan gelenek ve göreneklerine göre düzenlenmiş, tamamen bir hurafeler zincirine tabi bir kutlama adı altında zıvanadan çıkmayı; bir Müslüman olarak dinimizce haram olmasına rağmen alkol alıp vur patlasın, çal oynasın yaparsan elbette beklentin de Allah'tan (C.C.) olmaz, haliyle, yeni yıldan olur.

ALLAH (C.C.) İNSANLARA RIZKI NE ZAMAN TAKSİM EDER?

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve’s Sellem), (bir gün) sabah namazında kızı Fâtime'nin (Radıyallâhü anhâ) odasına girdi.

“Allah (C.C.) fecir ile güneşin doğması arasındaki vakitte insanların rızkını taksim eder.” buyurdu. 

Yani yeni yılın para pul ile alakası neymişşşş? Yokmuş...

Bekleyenler saf saf yeni yıla bakmaya  devam etsin.

Her yıl “para para” diye diye bir bakmışsın ömür sermayesi bitmiş, gitmiş, ölüm çalmış kapıyı. Sonra yallah iki metrelik bir çukura, bitti, gitti, bu kadar.

ÇAM AĞACI SÜSLEMELER VE AVM ÖNLERİNDE NOEL BABA KIYAFETLİ İNSANLAR

Kantarın topuzu her geçen gün biraz daha kaçıyor, farkında mısınız? 

Sorsanız “Müslümanım” diyen birçok sözde Müslüman, nasıl olacaksa yarı Müslüman yarı Hristiyan haline gelmiş durumdalar. Herhalde kripto sebataycı Yahudiler gibi, cuma günü camiye gider, cumartesi günü Sinagog'a. “Neden öyle yapıyorsun?” diye soracak olursan, verdiği cevap; “Hangisi tutarsa” oluyor:))) 

Yani ortada kalmış, tam karar verememiş, orası mı burası mı:)))

Müslümanlıkta zerre kadar şüpheye yer yoktur!

Samimi bir Müslüman hiçbir zaman başka dinden birine benzemez. Benzemeye çalışmaz. Benzemek de istemez. Benziyor olduğu söylense, kendini hem madden hem manen en baştan, tepeden tırnağa kontrol eder.

Samimi bir Müslüman isteyeceğini sadece Allah'tan (C.C.) ister. Yaratılmış tüm alemlere sağlık, para, aşk, sevgi, ilim, bilim, akıl, zeka, iman, vd. tüm nimetleri insanlara sadece Allah (C.C.) verir. 

“Çalışmazsak kim verecek?” de dememeli bir Müslüman. Elbette çalışmayı bir zulüm gibi görmeden, en önemlisi Allah (C.C.) rızası için çalışmalı aynı zamanda.

MİLLİ PİYANGO KUMARA ÖN ALIŞKANLIKTIR 

Hayatım boyunca bir tane dahi piyango bileti almış insan değilim.

“Ya çıkarsa?” veya “Belki de sıra sizde” gibi reklamlar ile büyük ikramiye diye milyonlarca parayı fukaraya vadet, bilet alıp bilete umut bağlayan milyonlarca kişiden milyonları topla, sonra hooop hepsini bir kişiye boca et, o kişi de o kadar para ile dünyada ne kadar günah ve bedbaht işler varsa hepsini yapsının adıdır bence Piyango bileti...

Piyango bileti derken, kazı hemen kazan, at yarışı, toto, loto derken zamanı gelince kişi kendini nerede buluyor? İnternette sanal kumarhane ve dolandırıcılık sitelerinde. Eeee Piyango ile insanların kafalarında havadan çok para kazanma algısı oluşturursan sonucunda o kişilerin en son uğrak noktası da internetteki sanal kumarhaneler ile dolandırıcıların tuzağına düşmek olur…

SAĞLIK, PARA, AŞK, İLİM VE BİLİMDEDİR 

Akıllı insan; doğru şeyleri, doğru yerde arayan insandır.

Tüm samimiyetimle söylüyorum, sağlık ve para ilimde saklıdır. İlim ve bilimi hakkıyla öğrenirsen hem sağlığın olur, hem düzenli ve prestijli bir meslek hayatın olur, hem toplumda söz sahibi olursun, hem toplumda sevilen ve saygınlığı olan bir birey olursun, hem topluma, ülkene, milletine, vatanına ve dünya insanlarına faydalı işler yapmış ve insanların çokça hayır duasını kazanmış olursun...

Hem daha çok öğrenmek için dünyada birçok ülkeye seyahat hakkın olur.

Kimseye ihtiyaç duymadan, kendi ilmin ve bilimin ile, kendi ayakların üzerinde duracak kadar, hatta öyle imkanlar önüne açılır ki, yardıma ihtiyacı olanlara da harcayacak kadar paran olur...

Birilerinin size havadan, boş keseden ve yeni yıldan bol para vaatlerine siz kanmayın. Size bol para vaatlerinde bulunanlar, sizi ilimsiz ve bilimsiz bırakarak kendileri bol para kazanan kimselerdir.

Ha! Geriye ne kaldı? Huzur.

Huzur ancak İslam’dadır. Başka yerde arasanız da asla huzuru bulamazsınız. Denemesi para ile, İslam'da ise huzur bedava…

Dr. Meryem ÇILDIR