Çiftçinin iştiraki olan GÜBRETAŞ’ın da dolar ve faiz garantisi alarak vergi avantajlarından yararlanmak için kur korumalı mevduat hesabı açtığı ortaya çıktı. Gübretaş’ın 2023 yılı 9 aylık faaliyet raporunda yer  alan bilgilere göre şirketin kur korumalı mevduat hesabında 521 milyon 846 bin lirası bulunuyor.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş’ın, kur korumalı mevduat hesabında Kasım 2023 itibariyle 521 milyon 846 bin lirası bulunuyor. Şirketin Mayıs 2023’te kur korumalı mevduat hesabında 57 milyon lira bulunurken, bu hesabın Kasım 2023’te 464 milyon lira artarak 522 milyon liraya çıktığı görülüyor.

Gübre fiyatlarının arttığı ve çiftçinin gübreye ulaşımının zorlaştığı bir süreçte, çiftçi kuruluşu Gübretaş’ın finansal yatırımlar çerçevesinde faize yatırım (!) yapması manidar bulunurken, kur korumalı mevduat hesabını da 6 ay içinde 57 milyon liradan 522 milyon liraya çıkarması dikkat çekti.

GÜBRETAŞ FAİZE YAKLAŞIK 1 MİLYAR LİRA YATIRIM YAPTI! 

Gübretaş’ın, kur korumalı mevduat hesabının yanında kısa vadeli finansal yatırımlar kaleminde özel kesim tahvil senet ve bonolarına da 372 milyon 502 bin lira yatırdığı görülüyor. Bununla birlikte Gübretaş’ın yüksek faiz geliri elde etmek için toplam 895 milyon lirasını üretime değil faize yatırım yaptığı görülüyor. Gübretaş’ın son 9 ayda faize yatırım yaptığı finansal yatırım kaleminin yaklaşık 2 kat artırması da güzide sanayi kuruluşlarının da artık yükselen faizlerden dolayı üreterek değil ranttan para kazanmayı hedeflediklerini ortaya koyuyor.

İPA: İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti 3,7 Asgari Ücrete Denk İPA: İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti 3,7 Asgari Ücrete Denk

Sanayi şirketlerinin üretime yatırım yapması gerekirken, uygulanan yanlış politikalardan dolayı sanayi şirketlerinin de faiz ve kur hareketlerinden daha yüksek gelir elde etmek için faize yatırım yapmaları, ülkede üretimin nasıl baltalandığını gözler önüne seriyor. 

Kaynak: Milli Gazete / Sadettin İnan

Editör: Ahmet Kacır