Kara para aklama ve vergi kaçırma suçlamalarıyla tutuklanan Dilan ve Engin Polat soruşturmasında, gözaltına alınan ikilinin avukat ve mali müşaviri Ahmet Gün'ün yanında çalışan Zümrüt Yerebakan, elindeki tüm bilgileri CD içerisinde emniyete teslim ederek itirafçı oldu. Yurt dışına çıkma yasağı ile serbest bırakılan Yerebakan, ifadesinde 1 milyar liranın üzerinde naylon fatura kesildiğini itiraf etti. Kesilen naylon fatura miktarı MASAK raporunda ise 300 milyon lira olarak kayıt altına alınmıştı.

Sosyal medyada paylaştığı şatafatlı hayatıyla dikkatleri üzerine çeken Dilan ve eşi Engin Polat hakkında kara para aklama, vergi kaçırma, suç örgütü kurmak ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçlarından başlatılan soruşturma devam ederken avukat Ahmet Gün'ün ardından Polatların mali müşaviri Zümrüt Yerebakan'da itirafçı oldu.

Sabah'tan İlker Turak'ın haberine göre, tutuklu olan Polatların mali müşaviri Zümrüt Yerebakan, MASAK raporunda yer alan tüm şirketlerin kredi kartı ve e-ticaret platformlarının dökümlerini CD içinde emniyete teslim ederek itirafçı oldu.

AKP’li Belediye Başkanı Fuhuş Operasyonunda Tutuklandı AKP’li Belediye Başkanı Fuhuş Operasyonunda Tutuklandı

MASAK raporunda Gün tarafından kesilen naylon fatura miktarının 300 milyon lira olarak belirtildiğine dikkat çeken Zümrüt Yerebakan, naylon fatura miktarının 1 milyar liranın üzerinde olduğunu söyledi.

SİSTEMİ DETAYLARIYLA ANLATTI

Firmaların önce yabancıya devrinin yapıldığını, devir işlemleri bittikten sonra birkaç ay boş beyanname verildiğini, daha sonra da stok affı beyannamesi verilerek söz konusu firmaların Rise&Shine firmasına sahte fatura düzenlediğini söyleyen Zümrüt Yerebakan, Ahmet Gün'ün kurduğu sistemi detaylarıyla anlattı.

Gün'ün nasıl ifade vermeleri gerektiği konusunda kendisine talimatlar verdiğini aktaran Yerebakan, aleyhine ifade vermemesi için de kendisini tehdit ettiğini kaydetti.

Kaynak: Karar