AHİDNAMELER

Ömer Nasuhi Bilmenin tefsirinde şöyle bir anlatım okumuştum.

Kureyş kabilesine mensup Rita isminde bir kadın varmış. Bu kadın sabahtan öylene kadar çalışıp yünden, kıldan ip büker urgan yaparmış. Öyleden sonra ise kendisine bir vesvese arız olurmuş. Ve sabahtan beri çalışıp uğraştığı o urganları söker parçalarmış. Ve akşama elinde hiçbir şey kalmazmış.

Allah’ı Teala Nahl suresi 92. ayette bu kadını örnek vererek şöyle buyuruyor, “ Bir ümmet diğer bir ümmetten sayıca ve malca daha çok olduğu için yeminlerinizi, aranızda aldatmaca vasıtası yaparak ipliğini sağlamca eğirdikten sonra onu söküp bozan kadın gibi olmayın. Allah sizi bununla imtihan eder ve şüphesiz hakkında ihtilaf ettiğiniz şeyleri kıyamet günü size mutlaka açıklayacaktır.”

Ticarette veya normal hayatımızda verdiğimiz sözleri daha kuvvetli ve güçlü birilerinin yüzüne bozmayalım. Neyin nasıl olduğunu Allah daha iyi bilir. 

Az kazanmak korkusuyla verdiğimiz sözlerden cayar karşımızdaki insanları eğer zor durumda bırakır, belki de onları bir çıkmaza girmelerine sebep olursak bu vebalden kurtulmakta kolay olmayacak diye düşünüyorum.

Azlık çokluk meselesi olmamalı hiçbir zaman yaptığımız şeylerde, doğruluk, ahlak ve emanete riayet olmalı ilkemiz.

Hayatımıza giren insanlarda ilk aramamız gerekenler bunlar olmalı bence.

İnanın nasibinizde varsa mal mülk o gelip sizi bulur. Ama sadık bir dost, emanete riayet eden bir arkadaş veya helal yoldan ticaret yapanı bulmak kolay değil.

Doğruluktan yüz çevirenlerden olmamak, hayatımızı ahlak ve maneviyat üzere idame ettirebilmek, güvenilir ve güvenebileceğimiz insanlar ile olabilmek duası ile.

SELAMETTE OLUN SELAMETLE KALIN

SABRİYE TÜRKMEN KAYA