Derin bir ekonomik krizden geçen Türkiye'de, Ocak ayında, 12 bin 669 TL olan 3 kişilik bir ailenin 3 öğün mutfak masrafı Şubat ayında 14 bin 974 TL oldu.

Ocak'ta 3 kişilik bir ailenin 3 öğün mutfak masrafı 12 bin 669 TL iken aynı menüyle hesaplanan Şubat ayı masrafı 14 bin 974TL oldu.

Emekli maaşının 10 bin TL, asgari ücretin 17 bin 2 TL olduğu ülkemizde artan mutfak masrafları vatandaşın düşük olan gelirlerinin büyük bir kısmının bu masraflara gitmesine sebep oluyor.

ASGARİ ÜCRETLİLER İÇİN AÇLIK SINIRI TEHLİKESİ

Hükümet, 2024 yılı için asgari ücrete ara zam yapılmayacağını, yılbaşında yapılan zammın bir sonraki yılbaşında düzenleneceğini duyurmuştu. Emekliler ise tüm gelirlerini mutfak masraflarına harcasa dahi açlık sınırının altında bir hayata mahkum edildiler.

Asgari ücretliler için de daha yılın ikinci ayından açlık sınırının altına düşme tehlikesi baş göstermiş durumda.

Emekliler ve asgari ücretli çalışanların ülke nüfusunun geniş bir kesimini kapsadığı hesaba katıldığında ülkenin çoğunun ya açlık sınırının altında yaşadığı ya da açlık sınırının altında yaşama riskiyle burun buruna olduğu sonucu ortaya çıktı.

Fatura, kira, okul masrafları, sağlık ve giyim gibi temel ihtiyaçların hesaba katılmadığı da hatırlandığında ülke ekonomisinin içinde olduğu krizin gerçek boyutu ortaya çıkıyor.

Mahfi Eğilmez'den Ödemeler Dengesi Analizi: 2024’ün İlk İki Ayında 7 Milyar Dolar Yurtdışına Gitti Mahfi Eğilmez'den Ödemeler Dengesi Analizi: 2024’ün İlk İki Ayında 7 Milyar Dolar Yurtdışına Gitti

Milli Gazete'nin haberine göre,  Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı'nın kestane balı, manda yoğurdu ve Medine hurması tavsiyeleriyle Türkiye'de hayatta kalma mücadelesinin arasında açılan makastan şikayetçi olmaya devam ediyor.

Şubat'ta 3 kişilik ailenin 3 öğün mutfak masrafı 14 bin 974 TL oldu! Emekliler açlıktan ölsün mü?