SAKIN HÜRMETSİZLİK ETMEYİN

Yazının ismini benim koyduğumu sakın düşünmeyin. Çünkü ayetten bir alıntı. Ayetin hepsini yazıcam ama öncelikle belirtmek istediğim bir konu var.

Sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız bir paylaşım var. Hacca veya umreye gidenler ve Kudüs ziyareti yapanlar için yapılıyor. 

Bu kadar fakir varken bu gidiş geliş ücretlerini fakirlere verin deniyor. Herkes haddini bilecek. Bilmeyene de rabbim bildirecek. Herkes her ağzına geleni konuşmayacak konuşursa da Yaradan susturmayı bilir emin olun. 

İşte ayet tam olarak bundan bahsediyor. “ Ey iman edenler! Allah’ın işaretlerine, haram aya, boyunları bağsız ve bağlı kurbanlıklara, rablerinin lütuf ve rızasını dileyerek KABEYE YÖNELMİŞ KİMSELERE SAKIN HÜRMETSİZLİK ETMEYİN.” Maide suresi 2. Ayet.

Biz kim oluyoruz da Kâbe’ye gidenlere laf edebiliyoruz. İnanın bu kişiler fazlasıyla zekâtını ve sadakasını verenlerdir.

Her sene tatile gidenler için “ Kafa dinlemek gerekir.” açıklaması yapanlar, Kâbe ziyareti söz konusu olunca çığırından çıkıyor.

Dolabı ayakkabı ve kıyafet ile dolu olanlar nedense kendilerinde söz söyleme hakkı bulabiliyor.

Neden Müslümanların ve İslam’ı yaşamak isteyenler üzerinde baskı oluşturmak istiyorlar anlamış değilim.

Özgürlükten bahsedenler sadece laf fazlalığı yaparlar. 

Bencillik, saygısızlık almış başını giderken neden insanlar önce kendilerini sorgulamaz da sadece karşısındaki kişileri hesaba çekmek ister acaba.

Doğru her yerde doğrudur. Yanlış da her zaman yanlıştır. Bakış açısı farklı olsa da ne doğru yanlış olur nede yanlış doğruya döner. Sadece hatalarımızı telafi edebilir af dileyebiliriz Yaratandan.

Sorumluluklarımızın bilincinde olabilmek, doğruluktan ayrılmamak, tek taraflı bir hayat yaşamamak haklı ve haksız ayrımını iyi yapabilmek duası ile.

SELAMETTE OLUN SELAMETLE KALIN

SABRİYE TÜRKMEN KAYA