İnsanlık Sınavı: Netanyahu’nun Kabadayı Devlet’ Yönetimine Karşı En Ciddi Duruş Oldu İnsanlık Sınavı: Netanyahu’nun Kabadayı Devlet’ Yönetimine Karşı En Ciddi Duruş Oldu

Dünya izlerken Tel Aviv bir milleti yok etme planını açık açık uyguluyor. İşgal kuvvetleri sözcüsünün ‘Siviller de hedefimiz’ sözlerinden sonra İsrailli bir bakan ‘İşimiz bitince Gazze topraklarını savaşan askerlerimize tahsis edeceğiz’ dedi. 8 bin insanın kanıyla verilen vaat karşısında İslam başkentleri yine sessiz kaldı. ‘Bu vahşete bir dur diyen çıkmayacak mı’ haykırışı bir kez daha vicdanlarda yankılandı.

Kapsamlı kara harekatı öncesi İsrail ordusundan “Gazze’nin kapılarındayız” açıklaması yapıldı. İşgal planı öldüre öldüre hayata geçirilirken İşgal Kuvvetleri Sözcüsü Richard Hecht’in sivillerin hedefte kalmasına dönük “Bu savaşın getirdiği bir trajedi” sözleri korkunç cüreti ortaya koydu. Okul, hastane, ev demeden, mahalleler yerle bir edilirken Tel Aviv’in soykırım planına dönük en korkunç aşaması da ifşa oldu.

‘GAZZE’Yİ ASKERLERİMİZE TAHSİS EDECEĞİZ’

İsrailli Bakan Amiahi Eliyahu bir buldozer fotoğrafıyla “Her şeyi havaya uçurun” paylaşımı yaptı. “İşimiz bitince Gazze topraklarını savaşan askerlere tahsis ediyoruz” ifadesini kullandı. Ateşkes çağrısında bile uzlaşamayan Avrupa’nın tam desteği sürerken İsrailli yöneticilerin kirli planları gizleme gereği bile duymaması dikkat çekti. ‘Filistinlileri kadim topraklarından atma planı yapanları durdurun’ çağrıları yapıldı.

GÜVENLİ DENİLEN BÖLGELER DE BOMBALANIYOR

Gazze ablukasının başından beri İsrail yönetimi kentin güneyinin hedef dışında olduğunu ileri sürerek halkı bu bölgeye yönlendiriyordu. Ancak insani yardım kuruluşlarının ‘Hiçbir yer güvenli değil’ uyarılarından sonra ‘ateş hattının dışında’ denilen Gazze’nin güney bölgesinin de saldırıya uğradığı belgelerle ortaya kondu. BBC doğrulama servisi, 10-19 Ekim’deki Han Yunus ve 11 Ekim’deki Refah saldırılarının İsrail yönetiminin güvenli olarak işaret ettiği noktalarda yaşandığını verilerle gösterdi.

0311krt01a-tum.jpg

Karar'ın manşetinde yer alan habere göre, Gazze’de 27 gündür sınır tanımaz şiddet uygulayan İsrail’de üst düzey yetkililerin art arda açıklamaları, Tel Aviv’in aslında bölgeye tamamen el koyma işaretlerini netleştiriyor. İstihbarat bakanlığının Gazzelileri Sina Çölü’ne sürgün planını bu hafta başında yeniden masaya koyması, İşgal Kuvvetleri Sözcüsü Richard Hecht’in sivillerin de hedef olabileceğini itiraf eden sözleri, 43 hahamın “hastaneleri de vurabilirsiniz” şeklindeki ifadelerine kan donduran bir yenisi daha eklendi.

Son olarak İsrail’in sözde Kudüs ve Vadedilmiş Topraklar Bakanı Amihai Eliyahu, “Kuzey Gazze her zamankinden daha güzel. Her şeyi havaya uçurun ve dümdüz edin, harika. İşimiz bittikten sonra Gazze topraklarını savaşan askerlere ve Gush Katif’te yaşayan yerleşimcilere tahsis ediyoruz.” sözlerini kullandı. Ateşkes çağrısında bile uzlaşamayan Avrupa’nın tam desteği sürerken İsrailli yöneticilerin kirli planları gizleme gereği bile duymaması dikkat çekiyor. 7 Ekim’den nu yana İsrail vahşetine seyirci kalan İslam dünyasına ‘Filistinlileri kadim topraklarından atma planı yapanları durdurun’ çağrıları yapıldı.

‘KENTİN KAPISINA DAYANDIK’

Öte yandan İsrail ağır kayıplara rağmen karadan saldırılarını yoğunlaştırdı. 17 askerinin öldürüldüğünü açıklayan İsrail ordusundan bir sözcü, hava ve deniz desteği sayesinde İsrail askerlerinin Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın savunma hattını aşmayı başardığını iddia ederek, “Gazze kentinin kapılarındayız” dedi. Kentte gece boyunca yoğun bombardıman ve patlamalar duyulmuştu. Filistin Kızılayı bunlardan bazılarının El Kudüs Hastanesi’nin yakınlarını hedef aldığını açıklamıştı. İsrailli yetkililer bu hastanenin tahliye edilmesini talep etse de içerdeki doktorlar ve Birleşmiş Milletler bunun mümkün olmadığını belirtiyor.

Editör: Ahmet Kacır