Halkımız Ulaşıma, Kiraya, Markete Çalışıyor Halkımız Ulaşıma, Kiraya, Markete Çalışıyor

Antalya Ticaret Borsası, ekim ayı hal endekslerini açıkladı. Endeks verilerine göre, domates fiyatı bir yılda yüzde 101,12 arttı, ancak miktarı yüzde 16,88 azaldı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB), ekim ayı Antalya hallerinde işlem gören domates, meyve ve sebze endekslerini yayınladı. Ekim ayında domates fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 101,12 artış gösterdi. Bu yüksek fiyat artışının ana nedenlerinden biri, domates miktar endeksinin yıllık yüzde 16,88 azalması oldu.

Sebze fiyat endeksi yıllık değişimde yüzde 54,75 artış gösterirken, sebzenin yıllık miktar endeksindeki yüzde 11,31'lik azalma fiyat artışının arkasındaki etken olarak gerçekleşti. Meyve fiyat endeksi de yıllık yüzde 78,98 artış kaydederken, meyve işlem miktarındaki yüzde 10,55'lik azalış bu artışta önemli bir rol oynadı.

Ekim ayında, domates için miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler dikkat çekiciydi. Aylık olarak bakıldığında, domates işlem miktar endeksi yüzde 4,01 azaldı, ancak işlem fiyat endeksi yüzde 36,17 arttı. Ayrıca, sebzeler için aylık miktar endeksi yüzde 22,54 gibi olağanüstü bir artış gösterirken, işlem fiyat endeksi yüzde 7,13 yükseldi.

Kaynak: Milli Gazete

Editör: Ahmet Kacır