EKİBİYLE SAĞLIKLI BAĞ KURMAK 

 🤝Bu köşe yazımda iş âleminde ekip liderleri için beraber çalıştığı ekibiyle sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için yine ekibine birebir sorabileceği soruları yazdım. Keyifli ve uygulamalı okumalar dilerim… 

💪Çalışanlarla gerçek anlamda iyi ilişkiler kurabilmek, bir lider için zorlu ama bir o kadar da önemli kazanımlardan biri. Bir ekibin yöneticisi olarak bazen “düşünceleri okumak” gerektiğini düşündüğünüz oldu mu? 

📈Bu, pandemi öncesi ofis ortamında bile nispeten zor olan emek verilmesi gereken bir süreç. Pandemi dönemi ve sonrasında ekipler uzakta ve evlerinden çalışmaktayken onları anlamak, duygularını ortaya çıkarabilmek, ekipteki diğer üyeler ve sizinle ilgili fikirlerini alabilmek gitgide zorlaşıyor. 

👩‍💻🧑‍💻Bunu kaliteli yapamadığınız zaman ekip içinde çatışmaların arttığını, güvenin azaldığını ve süreçlerin olması gerekenden daha uzun zaman aldığını görebilirsiniz. Konular uzayıp bir krize dönüşmeden, acaba ekibinizden nasıl anlamlı geri bildirimler alabilirsiniz? Bu konuda aşağıdaki soruları kullanarak bir “diyalog” yaratabilir ve gelecek cevapları hem ekibin verimliliği ve bağlılığı hem de kendi gelişiminiz için kullanabilirsiniz. Gelen cevaplar için takdir etmeyi unutmayınız 

❓ Bu hafta nasılsın? 1 ile 10 arasında bir not verecek olsan bu haftayı nasıl değerlendirirdin? 

Bu soru ile aslında ekip üyelerinden samimi olarak duygu durumlarını merak ettiğinizi göstermiş oluyorsunuz. Bu şekilde iyi giden günlerde de daha az iyi giden günlerde de sizinle rahatça konuşabilmelerine imkan sağlamış oluyorsunuz. Çok da iyi gitmeyen bir hafta sonunda bu soruya rahatça yanıt veren ekip üyesi, aslında anlamlı bir ilgi görmüş ve bunun olumlu taraflarını da hissetmiş olacaktır. Çok basit olan bu sorunun görünenden daha olumlu etkileri olacaktır. Ayrıca bu soruya alacağınız cevaba göre siz de bir sonraki eyleminizi düzenleme imkanı bulacaksınız. Örneğin, ekipte enerji en üst düzeyde ve her şey iyi gidiyorsa bir sonraki müşteriyle ilgili aklınızda olan projeyi daha hevesle onlarla paylaşabilirsiniz. Ekipten yüksek stres sinyalleri geliyorsa o anda bu konuda siz neler yapabilirsiniz, bunu planlayabilirsiniz. 

❓Geçen hafta işte veya iş dışında hayatında olan en güzel şey neydi? 

 Bu soruyla ekipteki bireylere kendi başardıklarıyla ilgili sizinle iletişimde bulunma imkanı vermiş oluyorsunuz. Onlar için en önemli şeylerin neler olduğunu duyabilirsiniz. Konuştuğum birçok firmada çalışanların müdürlerine “başardıkları” hakkında yaptıkları iletişimden tam tatmin olmadıklarını gördüm. Bu soru onlara kendilerini daha rahat ifade etme imkanı verecektir. Eğer özel hayatlarından, ailelerinden konuşmayı tercih ederlerse, çok değerli bilgiler ve iç görüler edinmiş olacaksınız. Yeni bir bebek, bir hastalık veya bir kutlama haberini müdür olarak bilmeniz halinde ekip üyesine insani boyutta ulaşmanızı sağlayacak bilgi edinmiş olursunuz.  

❓Müdürün olarak senin daha başarılı olman için ben ne yapabilirim? 

 Bu soruya müdür olarak İK ile birlikte belli cevaplar veriyor olmalısınız. Ekibin becerileri, zorlukları ve bu zorlukları aşmak için neler yaptıklarını zaten biliyorsunuzdur; ancak bu soruyu ekip üyelerine direkt sorduğunuz zaman onları da sürecin içine katmış oluyorsunuz. Bu soruya verilecek cevapla, bir ekip üyesinin sizinle bire bir toplantı yapmaya ihtiyacı olup olmadığını da görebilirsiniz. Ayrıca bu soruyla ekip üyelerine, rahat bir şekilde destek isteme imkanı da vermiş oluyorsunuz. 

❓ Bu ekibin müdürü sen olsaydın veya şirketin sahibi sen olsaydın, benden farklı yapacağın şey ne olurdu? 

 Bu soru müdür olarak sizin cesaretinizi gerektiren ilginç bir soru. Fakat eğer bu cesareti gösterip bu soruyu sorabilirseniz, son derece geçerli ve faydalı yanıtlar alabilirsiniz. Bu soruyla ekip üyelerine güç ve sahiplenme duygusunu da vermiş oluyorsunuz. Ayrıca bireyler biraz “standart dışı” fikirlerini de bu şekilde seslendirme imkanı bulabilirler. Bazen sizin için zor olsa da “yapıcı” geri bildirim duymak çok faydalı ve ilerletici olabilir. Bu size ilerleme fırsatı sunarken, ekibin şirket hedeflerine ne kadar yakın olduğunu da gösterebilir. Bu soruya verilecek cevaplar size gelecekteki lider adaylarını da sezme imkanı verir. Bu hafta ekipteki diğer arkadaşlarının başardığı en önemli şey sence neydi? Ekip üyelerine takım arkadaşlarını takdir etme imkanı vermek, birçok açıdan faydalı ve gereklidir. Böylece bir “takım ruhu” oluşturabilir, bazı başarılı işleri o işin sahibinden değil diğer ekip üyelerinden duyabilirsiniz. Bu üyelere “bağlılık” ve “takdir” duygularını da beraberinde getirir. Bu “doğrudan olmayan” takdir ile ekip üyelerinin birbirleriyle bağlarını da arttırabilirsiniz. 

⁉️ Ek soru : Ekibin morali nasıl? 

 Bu son soruyla ekip üyelerinin kendi morallerinin dışında, genel olarak takımın moral seviyesiyle ilgili görüşlerini alabilir, bir takım bütünlüğü yaratabilirsiniz. Bu soruya gelecek yanıtlarla genel moral seviyesiyle ilgili bilgi sahibi olabilir, farklı gelen yanıtları anlamak için ek sorular sorabilir, ekip bağlılığını arttırabilirsiniz. 

Bu ve benzeri konularla ilgili benimle fikir paylaşımında bulunmak, sizin şirketinizdeki durumu paylaşmak isterseniz Whatsap numaram 📲05447243650 üzerinden tanışmaktan memnuniyet duyarım.