Resmi ve Hissedilen Enflasyon Arasındaki Fark Büyüyor: Harcamalar Bir Yılda Yüzde 100 Arttış Gösterdi Resmi ve Hissedilen Enflasyon Arasındaki Fark Büyüyor: Harcamalar Bir Yılda Yüzde 100 Arttış Gösterdi

Asgari Ücret  müzakerelerinin başlamasına sayılı günler kaldı ve yeni asgari ücretle ilgili beklentiler artıyor. Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik dengeleri bozmayacak şekilde yeni asgari ücretin belirleneceğini açıkladı. Ancak bu açıklama, vatandaşların sorunlarının çözülemeyeceği endişesini bir kez daha tetikledi. Özellikle kredi kartı borçlarının, asgari ücretin 2.5 katına kadar ulaştığı hesaplanıyor.

Yüksek  enflasyon, yeni asgari ücretin alım gücünü düşürüyor ve bu durum borçları artırıyor. Geçtiğimiz ocak ayında 8.506 TL olarak belirlenen asgari ücret açıklandığı gün kişi başına düşen bireysel kredi kartı borcu 14.377 TL idi. Bu tutar, asgari ücretten 5.871 TL daha fazlaydı ve yıl boyunca sürekli arttı. Haziran ayında yapılan ikinci artışla asgari ücret 11.402 TL'ye yükselirken, kişi başına düşen kredi kartı borcu da 16.053 TL'ye çıktı ve ardından eylülde 27.455 TL'ye ulaştı.

BirGün'ün haberine göre, ekonomi politikalarındaki değişiklikler tüketicilerin kredi kartı kullanımını artırdı. Faiz artışları ve kısıtlamalarına rağmen bireysel kredi kartı borçları artışını sürdürdü. BDDK verilerine göre, eylülde kredi kartı borçları ilk kez ihtiyaç kredilerini geçti. Faiz artışlarına rağmen kredi kartı borçları Kasım Bayında 1 trilyon lirayı aştı. Bireysel kredi kartı borçları 1 trilyon 79 milyar TL'ye yükselirken, ihtiyaç kredileri tutarı 945 milyar TL oldu. Bu dönemde kredi kartı borçlarında yıllık artış yüzde 139,2'ye ulaştı, ihtiyaç kredilerinde ise bu artış yüzde 38,6 olarak gerçekleşti.

Editör: Ahmet Kacır