Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) uygulanacak yeniden değerleme oranında bir indirim beklenmemesi gerektiğini dile getirdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne göre, bu yıl için yeniden değerleme oranı yüzde 58,46 olarak belirlendi.

Cep Telefonunda Fatura Şoku! Zamlar Yüzde 150'yi Buldu... Cep Telefonunda Fatura Şoku! Zamlar Yüzde 150'yi Buldu...

Tebliğde, “Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre, yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmi Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir. Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2023 yılı için % 58,46 (elli sekiz virgül kırk altı) olarak tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Vergi Usul Kanunu'na göre Cumhurbaşkanı'nın, vergi ve harçlarda yeniden değerleme oranını yüzde 50’ye kadar azaltma ve yüzde 50’ye kadar artırma yetkisi bulunuyor.

Ozan Bingöl, MTV için uygulanacak yeniden değerleme oranında bir indirim öngörülmediğini belirterek,"2024 merkezi yönetim bütçesine baktığımızda maalesef MTV’de daha önceki yıl ve bu yıl olduğu gibi Cumhurbaşkanının bir indirim yetkisi kullanmayacağı kanaatine varıyoruz. Yani önümüzdeki yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi için uygulanacak yeniden değerleme oranında (%58,46) bir indirim beklemeyiniz, bütçesinizi şimdiden ona göre ayarlayınız!"  dedi.