Geçim mücadelesi veren milyonlarca emeklinin maaşlarına yapılacak ara zam, çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon oranı sonrası belli olacak. En düşük emekli maaşı için değerlendirmede bulunan ekonomist Muhammet Bayram, "10 bin TL seviyesine çıkacağını düşünüyorum." dedi.

Asgari ücrete yapılan ara zammın ardından milyonlarca memur ve emekli maaşlarına zam bekliyor. Rakamı şekillendirecek olan enflasyon verisi önümüzdeki çarşamba günü açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon verisini Kurban Bayramı tatili nedeniyle ertelediği 5 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da duyuracak.

6 aylık enflasyon rakamı netleştiğinde SGK, Bağ-Kur emeklisi ile memur ve memur emeklisi için refah payı hariç Temmuz zammı belli olacak.

Ekonomist Muhammet Bayram, en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesine çıkarılacağını tahmin etti.

Milliyet'e değerlendirmelerde bulunan Bayram, emeklilere yapılacak ara zamma ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

"Emeklilerimiz burada merakla bekleyiş içerisinde mart ayında ara bir dönemde en düşük emekli maaşının 5500 TL’den 7500 TL’ye çıkarılması durumu olmuştu. Buna ilişkin düzenleme Meclis’e sevk edilecektir. Kademeli bir şekilde 7500 TL’nin üzerinde maaş alanlara bir zam yapılacak. En düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesine çıkacağını düşünüyorum."

MEMURLAR İÇİ YÜZDE 35-45 ARASI ZAM BEKLENTİSİ

En düşük memur maaşının seçimden önce 22 bin liraya yükseltileceği açıklanmıştı. Konuya ilişkin tahminlerini paylaşan Bayram, şu ifadeleri kullandı:

"En düşük memur maaşı yüzde 86 seviyesinde artarak 11 bin 848 TL olan maaş 22 bin TL seviyesine gelecek. Bu zammın diğer kadrolara da aynı oranda artırılacağını düşünmüyorum. Kimseyi mağdur etmeyecek şekilde zamların yansıtılmasını bekliyoruz. Düzenleme seyyanen zam artı oransal bir artışla olabilir. Devletimiz şunu da diyebilir: Yüzde 86’lık artışı tüm derecelere yansıtacağım diyebilir. Ama tabi bu düzenleme devlete şu aşamada enflasyonla mücadele kapsamında adımların atıldığı dönemde olabileceğini düşünmüyorum. Sıkı bir maliye politikası olacak.

Memurumuz burada göz ardı edilmeyecek, beklentiler giderilecek şekilde biz düzenleme olacaktır. Ben memurlara yüzde 35-45 arasında bir artış yapılacağını düşünüyorum.”

ENFLASYONUN YÜZDE 5'E YAKIN OLMASI BEKLENİYOR

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam, TÜİK'in 5 Haziran Çarşamba günü haziran ayı enflasyonunu açıklamasıyla biraz daha netleşecek. TÜİK verilerine göre ocak-mayıs dönemi enflasyonu yüzde 15,26 olmuştu.

Reuters'ın 11 ekonomistle gerçekleştiridiği ankete göre haziran ayı enflasyonun yüzde 4,84 ile ocak ayından sonraki en yüksek değere ulaşması bekleniyor. Tahminlere göre yıllık enflasyon ise haziranda yüzde 39,59'dan yüzde 39,47'ye gerileyecek.