Prof. Dr. Uğur Emek Hesapladı: Elektrik Zammı Enflasyonu Zıplatacak Prof. Dr. Uğur Emek Hesapladı: Elektrik Zammı Enflasyonu Zıplatacak

Ipsos'un yaptığı bir ankete göre, 29 ülke arasında göçten duyulan endişenin en yüksek olduğu ülke Almanya ikincisi ise Türkiye. Türkiye'de en çok korkulan konusu ise 'enflasyon.'

Kamuoyu araştırma şirketi Ipsos'un 22 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında yaptığı anket sonuçlarını yayımladı. Ankete katılanlara "Ülkenizde en çok hangi konuyu endişe verici buluyorsunuz?" sorusu yöneltildi.

Ipsos'un anketine göre Almanya'da göç endişesi geçen aya göre 11 puan artarak yüzde 44'e yükseldi. Bu Suriye'den sığınmacı akınının yaşandığı Mart 2016'dan bu yana en yüksek seviye. Türkiye'de ise göç endişesi yüzde 41'e yükseldi. Bu Hollanda'da yüzde 32 ve İngiltere'de yüzde 29 ile birlikte göç endişesinin en yüksek olduğu 3 ülkeden biri. Göç endişesinde tüm ülkelerin ortalaması ise yüzde 15.

Ankete göre, Almanya'da en çok endişe duyulan konular enflasyon ( yüzde 45), yoksulluk ve sosyal eşitsizlik (yüzde35) iklim değişikliği (yüzde 28), suç ve şiddet (yüzde 21)

'TÜRKİYE'DE EN ENDİŞE VERİCİ KONULAR'

Türkiye'de ise en çok endişe duyulan konular enflasyon (yüzde 55) yoksulluk ve sosyal eşitsizlik (yüzde 31) suç ve şiddet (yüzde 23) vergiler (yüzde 20) ve mali/siyasi yolsuzluk (yüzde 20)

Araştırmaya göre Türkiye'de endişe duyulan diğer konular ise şöyle;

Yüzde 19 işsizlik, yüzde 19 eğitim, yüzde 14 iklim değişikliği, yüzde 14 terörizm, yüzde 9 ahlaki gerileme, yüzde 7 aşırılıkçılığın yükselmesi, yüzde 4 çevreye olan tehditler, yüzde 4 sağlık hizmetleri, yüzde 3 koronavirüs, yüzde 3'ü krediye erişimin engellenmesi, yüzde 2 sosyal programların sürdürülmemesi, yüzde 1 ise ülkeler arasında askeri çatışmalar.

Editör: Ahmet Kacır