Avrupa’da doğal gaz fiyatı yüzde 83 gerilerken, Türkiye’de BOTAŞ, sanayide doğal gaz fiyatını sadece yüzde 13-17 indirdi. 2022'de konutlarda doğalgaz fiyatlarının yüzde 164 arttığına dikkat çeken CHP'li Ahmet Akın, iktidarın konut tarifesi başta olmak üzere doğal gazda anlamlı indirim yapması gerektiğini belirtti. İstanbul'da göstermelik bir indirim yapıldığını belirten Akın, benzer bir algı oyununun sanayide de yapılmak istendiğini vurguladı.

Avrupa’da doğal gaz fiyatları ılıman geçen kış dönemi ve depolardaki doluluk oranının yüksek seyretmesine bağlı olarak son 5 ayda yüzde 83 geriledi. Türkiye’de indirim oranı oldukça sınırlı kaldı. BOTAŞ, büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında yüzde 13.30 ile yüzde 17.22 oranlarında indirim yaptı.

Doğal gaz fiyatlarındaki duruma tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, "2022 yılında yapılan fahiş zamlar nedeniyle konutlarda doğalgaz fiyatları yüzde 164, sanayide ise yüzde 273 oranında artış göstermiştir. Başka bir deyişle vatandaşımızın faturası 2,5 kattan fazla, sanayicimiz ise enerji gideri 3,5 kattan fazla artmıştır." dedi.

T24'ün aktardığına göre Akın, iktidarın konut tarifesi başta olmak üzere doğal gazda anlamlı indirim yapması gerektiğini belirtti.

Akın, AKP iktidarının Türkiye'de fahiş oranda artan enerji fiyatlarıyla ilgili “Avrupa'da fiyatların rekor kırdığı” söyleminin Avrupa Bölgesi’nde fiyatları belirleyen Hollanda TTF borsasında son 6 ayda yaşanan düşüşle birlikte geçerliliğini yitirdiğine dikkat çekti.

'DOĞALGAZ FİYATLARI YÜZDE 164 ARTIŞ GÖSTERDİ'

İktidarın 2022 yılında konut ve sanayi tarifesinde doğalgaza yaptığı zamlarla vatandaşın temel ihtiyacı olan ısınmayı lüks haline getirdiğini söyleyen Akın, şu ifadeleri kullandı:

“2022 yılında yapılan fahiş zamlar nedeniyle konutlarda doğalgaz fiyatları yüzde 164, sanayide ise yüzde 273 oranında artış göstermiştir. Başka bir deyişle vatandaşımızın faturası 2,5 kattan fazla, sanayicimiz ise enerji gideri 3,5 kattan fazla artmıştır.

'ZAMLARIN AZ OLDUĞU ALGISINI YARATMIŞLARDI'

AK Parti iktidarı söz konusu fahiş zamları, Avrupa'da fiyatların en az 5-6 kat arttığı söylemiyle savunmuş ve Türkiye'deki zamların Avrupa'ya kıyasla çok az olduğu algısını yaratmaya çalışmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim 2022'de “Avrupa başta olmak üzere enerji fiyatları 5 katına kadar arttı. Biz vatandaşımızı korumak için her türlü fedakârlığı yapıyoruz” ifadesiyle Avrupa'da olağanüstü bir kriz yaşandığı algısı yaratmak istemişti. Ancak Avrupa'da doğal gaz 5 kat arttı yalanı kış bitmeden resmi verilerle bir kez daha ortaya çıktı.

'FİYATLAR AVRUPA'DA GERİLEDİ TÜRKİYE'DE ARTTI'

Avrupa bölgesindeki doğalgaz fiyatlarını belirleyen Hollanda TTF borsasına göre Ağustos 2022'dan bugüne kadar doğal gaz fiyatlarında yüzde 84,25 oranında düşüş yaşandığı gözlemlenmektedir.

Megavatsaat başına 343 Euro olan TTF borsa fiyatı 54 Euroya kadar gerilemiştir. Öte yandan Haziran 2022'den bugüne kadar Türkiye'de ise doğalgaz tarife fiyatları hem konutlarda hem de sanayide artmaya devam etmiştir.

Söz konusu dönemde konut tarifesi yüzde 56, sanayi tarifesi ise yüzde 66 oranında yükselmiştir. Buna göre Avrupa'da doğalgaz fiyatları gerilerken, Türkiye'de ise artmaya devam etmiştir.

'YALNIZCA İSTANBUL'DA GÖSTERMELİK BİR İNDİRİM YAPILDI'

AK Parti iktidarı dağıtım şirketinin sistem kullanım bedeli üzerinde yaptığı indirimle yalnızca İstanbul'da göstermelik bir indirim yapıldığı algısı yaratmaya çalışırken, şimdi de benzer bir algı oyununu sanayide yapmak istemektedir.

Sanayide kullanılan doğal gazda yüzde 17 oranında indirim yapılacağı duyurulmuştur. Oysaki yalnızca 2022 yılında sanayideki artış yüzde 273'ün üzerindedir. Dolayısıyla 3,5 kattan fazla artış söz konusuyken yüzde 17 oranındaki indirim tek başına anlamlı olmayacaktır.

İktidar indirim yapmak istiyorsa derhal konut tarifesi başta olmak üzere doğal gazda anlamlı indirim yapmalıdır."