Türkiye'nin yurt içi ve sınır ötesinde suç örgütlerine yönelik operasyonları sürüyor. İçişleri Bakanı Yerlikaya, Avusturalya merkezli küresel çapta faaliyet gösteren Comanchero suç örgütünün çökertildiğini duyurdu. Operasyonda 37 şüpheli gözaltına alındı. Ayrıca şüphelilerin 4,5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına da el konuldu.

Türkiye, yasa dışı faaliyet gösteren suç örgütlerine yönelik operasyonlarına hız kesmeden devam ediyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul’da düzenlenen Kafes Operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yerlikaya, gerçekleşen operasyonda Avusturalya merkezli liderliğini Hakan Ayık’ın yaptığı uluslararası silahlı organize suç örgütü Comanchero’nun çökertildiğini duyurdu.

37 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Operasyonda 37 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonla ilgili ayrıntıları Yerlikaya sosyal medya hesabından paylaştı.

Bakan Yerlikaya'nın paylaştığı bilgilere göre Avusturalya merkezli küresel çapta faaliyet gösteren 'Comanchero' isimli silahlı Organize Suç Örgütünün sözde lideri Mick Hawı 2018 yılında öldürülmüştü. Mark Douglas Buddle’ın yönetiminde faaliyetlerine devam eden suç örgütünün; uluslararası çapta uyuşturucu madde ticareti, adam öldürme, silahlı yağma, kundaklama, adam kaçırma, suçtan elden edilen malvarlığı değerlerini aklama suçlarını işlemeye devam ettiği öğrenildi. Örgütün sözde lideri Mark Douglas Buddle, 2022 yılında KKTC’de yakalanarak Avusturalya makamlarına teslim edilmesinin ardından örgütün lider kadrosunda yer alan 'reis' lakaplı Hakan Ayık ve Duax Hohepa Ngakuru, örgütün yönetimini devralarak suç faaliyetlerine devam edildiği ifade edildi.

4,5 MİLYAR TL DEĞERİNDEKİ MALVARLIKLARINA DA EL KONULDU

Ayrıca MASAK raporları doğrultusunda 55 şüpheli şahsa ait yaklaşık 4,5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına da el konuldu.

1kapak.jpg

KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN ÇOK SAYIDA ZANLI YAKALANDI

Açıklamasında ayrıntılara yer veren Yerlikaya’nın paylaşımı şöyle:

İstanbul’da düzenlenen Kafes Operasyonu ile Avusturalya merkezli olarak küresel çapta faaliyet gösteren ve liderliğini Hakan Ayık’ın (Reis) yaptığı uluslararası silahlı organize suç örgütü COMANCHERO çökertildi.

Operasyonlar sonucunda 37 şüpheli şahıs yakalandı.

Avusturalya merkezli küresel çapta faaliyet gösteren COMANCHERO isimli Sınıraşan Silahlı Organize Suç Örgütünün sözde lideri Mick HAWI 2018 yılında öldürülmüştü.

Mark Douglas Buddle’ın yönetiminde faaliyetlerine devam eden suç örgütünün;

Uluslararası Boyutta Uyuşturucu Madde Ticareti,

Adam Öldürme,

Silahlı Yağma,

Kundaklama,

Adam Kaçırma,

Suçtan elden Edilen Malvarlığı Değerlerini Aklama suçlarını işlemeye devam ettiği anlaşılmıştır.

Örgütün sözde lideri Mark Douglas Buddle 2022 yılında KKTC’de yakalanarak Avusturalya makamlarına teslim edilmiştir.

Suç örgütünün lider kadrosunda yer alan Hakan Ayık (Reis) ve Duax Hohepa Ngakuru örgütün yönetimini devralarak suç faaliyetlerine devam etmiştir.

Çete liderleri Türk vatandaşı örgüt yönetici ve üyeleri ile birlikte yabancı uyruklu örgüt üyelerinin de ülkemize gelerek suç faaliyetlerini devam ettirdikleri ve Güney Amerika’dan temin ettikleri uyuşturucu maddeleri Güney Kore ve Güney Afrika üzerinden Avusturalya, Hollanda ve Hong Kong’a ulaştırmaya çalıştıkları ve küresel çapta işledikleri suçlardan elde ettikleri geliri ülkemizde aklamaya çalıştıkları tespit edilmiştir.

Murat Ağırel: ''TikTok Karapara Cenneti, Dipsiz Bir Kuyu Bu..." Murat Ağırel: ''TikTok Karapara Cenneti, Dipsiz Bir Kuyu Bu..."

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce sınıraşan silahlı organize suç örgütü COMANCHERO’ya “Suç İşlemek İçin Örgüt Kurma, kurulan örgüte üye olmak, Uluslararası Uyuşturucu Madde Ticareti, Suçtan Elde Edilen Malvarlığını Aklamak” suçlarından operasyon düzenlenmiştir.

MASAK raporları doğrultusunda 55 şüpheli şahsa ait yaklaşık 4,5 milyar TL değerindeki malvarlıklarına (Banka hesapları, taşınmazlar, araçlar ve 22 Şirkete ait Ortaklık Payları) İstanbul 3.Sulh Ceza Hakimliği kararınca el konulmuştur.

ABD ve Avusturalya makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Hakan Ayık (Reis),

Yeni Zelanda makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Duax Hohepa Ngakuru,

Avusturalya makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Hakan Arif Tavukçu,

ABD makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Barış Tükel,

ABD makamları tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranan Erkan Yusuf Doğan,

Mavi bültenle aranan Jimmy Avaıjan,

Mavi bültenle aranan Sibel Arif,

Mavi bültenle aranan Alp Öztürk

ile birlikte aklama faaliyetlerine iştirak ve yardım eden 37 şüpheli yakalanmıştır.

Operasyonu koordine eden İstanbul Başsavcılığımızı, Adliyemizi, Masak’ı ve Operasyonları başından itibaren büyük bir hassasiyet ve kararlılıkla düzenleyen Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığımızı, İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzü ve emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ve teşekkür ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duaları sizinle.

Organize suç örgütlerini, zehir tacirlerini affetmeyeceğiz!

Hangi büyüklükte olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip, adalete teslim edeceğiz!"