Isparta’nın Atabey ilçesinde 15 yıldır başkanlık yapan Tevfik Atasoy’la ilgili bakanlığa ihbar yapıldı. Atabey Belediyesi’nin şirketinin muhasebe müdürü, AKP’li Başkanın belediye kasasından yaptığı harcamaları tek tek belgelendirip İçişleri Bakanlığı’na verdi. Listede telefondan gömleğe, altından implant dişe her şey var.

15 yıldır Isparta’nın Atabey ilçesinde AKP’den Belediye Başkanlığı yapan Tevfik Atasoy, belediye şirketinde muhasebeci olarak çalışan Ecir Taşkıran tarafından İçişleri Bakanlığı’na şikayet edildi. Taşkıran, 11 Aralık 2023’te bakanlığa verdiği dilekçede yapılan usulsüzlükleri anlattı.

Atabey Belediyesi’ne ait Ertokuş Hazır Beton firmasının muhasebe müdürlüğünü yapan Ecir Taşkıran emekli olduğunda Belediye Mali Hizmetler Müdürü tarafından “… şirketin kestiği ve şirkete kesilen faturalar ile şirketin yaptığı ödemelerin, şirket ana faaliyetine uygun olduğu ve şirket ödemelerinin tarafımca yapıldığına…” dair tutanağını imzalaması istendi. Taşkıran direnince Atasoy, emeklilik işlemlerinin usulsüz olduğu iddiasıyla savcılığa şikayette bulundu. Taşkıran da elindeki tüm belgeleri İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’na verdi. Dilekçede yer alan iddialar şöyle:

AKP'li başkan yediğini, içtiğini giydiğini belediyeye fatura etti

ŞİRKETLE İLGİSİ OLMAYAN HARCAMALAR

Prof. Dr. Uğur Emek Hesapladı: Elektrik Zammı Enflasyonu Zıplatacak Prof. Dr. Uğur Emek Hesapladı: Elektrik Zammı Enflasyonu Zıplatacak

- Atasoy’a Antalya’da Muna sağlık firmasında implant ve diş tedavisi yapıldı, belediye şirketinden 96 bin lira ödendi. 5 tane İphone 14 pro max telefon, oyun bilgisayarı alındı. Tarhan Hafriyat’a hizmet alınmadan 800 bin ve 260 bin liralık fatura kesildi. Kuyumcudan tam altın ve çeyrek altın alındı. Şirketin faaliyet kapsamıyla alakası olmayan birçok giysi, ayakkabı ve spor malzemelerine ilişkin fatura bulunmaktadır. 

- Belediyeden 40 bin lira maaş alan Atasoy’un, Ertokuş’tan ise 90 bin lira ikinci maaş bordrosu var. Atasoy, belediyede sigortalı çalışan kişilere Ertokuş üzerinden ‘gider pusulası’ diye ayrı ödemeler yaptırdı. Gider makbuzlarında gösterilen hizmet alınmadığı gibi, yapılan ödemeler Atasoy tarafından geri alınmıştır. Şirketten çıkan, Atasoy’a geçen meblağların akıbeti bilinmemektedir.

Başkan Atasoy daha önce de zimmet suçundan yargılandı

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, AKP’li Başkan Tevfik Atasoy, Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Başkanı olduğu Atabey Sulama Birliği’yle ilgili zimmet suçlaması da olan davada 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Atasoy, 28 Eylül 2023 tarihinde verilen cezayla ilgili Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti. Atasoy’un avukatlığını ise AKP Isparta Milletvekili Osman Zabun’un oğlu Bünyamin Talha Zabun ve gelini Ahsen Zabun üstlendi. 10 Ekim’de Zabun çiftine vekalet verilirken, cezaya itirazlar 31 Ekim’de yapıldı.

130 bin lira maaşı olan başkan Atasoy, zimmetten8 yıl 4 ay ceza aldı, itiraz etti.

Başkan ATASOY, iddİaları SÖZCÜ’ye değerlendirdi: Kazada takma dişlerim kırıldı

SÖZCÜ’ye konuşan AKP’li Başkan Tevfik Atasoy ise  kendisini şikayet eden eski Muhasebe Müdürü için “Bizim şirkette muhasebeci idi, kendi hesabına paraları aktarıp gitti” dedi. Şirketin kartıyla yaptığı şahsi harcamalar için de şu yanıtı verdi:

“İki yıldır şirketin müdürü ve yetkilisiyim. Aylık 20 milyonluk iş yapıyor, 280 müşterimiz var, Isparta’nın yüzde 70’ine bu şirket beton döküyor. Burası belediye şirketi bile olsa ticari şirkettir. Herkes yurtdışına müşterisini götürüyor. Bu müşterilere hediye verilemez mi? Şirketin müdürü olarak bir gömlek alıp giyebilirim. Arabayla inşaata giderken kaza yaptım, takma dişlerimin hepsi kırıldı. Bunları yaptırdım, kanunen hakkım olduğu halde sonradan parayı iade ettim, yatırmayabilirdim. Kaza sonrasındaki tedavi harcamasını benim mi karşılamam lazım? Dişlerim kırıldı, 8 ay dişsiz kaldım. İphone telefonlar şirket yetkililerine verildi. Güneş gözlüğünü bilmiyorum, benim dönemimde değil.”

Editör: Ahmet Kacır