Yemen'in resmi el-Mesire televizyonu, ülkenin Silahlı Kuvvetlerinin Pazartesi günü yaptığı açıklamsında, "Geçtiğimiz saatlerde İsrail düşmanının işgal altındaki bölgelerdeki çeşitli hassas hedeflerine bir insansız hava aracı bombardımanı başlatıldı" ifadelerine yer verdi.

Aman Putin'i Kızdırmayalım: Günlük Siyasi Çıkarların İnsanlık Onuruna Ağır Basması Vicdanları Kanattı Aman Putin'i Kızdırmayalım: Günlük Siyasi Çıkarların İnsanlık Onuruna Ağır Basması Vicdanları Kanattı

Yemen güçleri, drone saldırısının, hedeflenen İsrail üsleri ve havalimanlarındaki operasyonların birkaç saat süreyle durdurulmasına yol açtığını da vurguladı.

Yapılan açıklamada, "Yemen Silahlı Kuvvetleri, İsrail'in  Gazze'deki kardeşlerimize yönelik acımasız saldırganlığı sona erene kadar, ezilen  Filistin halkına destek ve büyük Yemen halkımızın çağrılarına yanıt olarak daha fazla askeri operasyon gerçekleştirmeye devam edecek." ifadeleri kullanıldı.

Siyonist rejim, bölgedeki Filistin direniş hareketlerinin, İsrail rejiminin Filistinlilere karşı onlarca yıldır sürdürdüğü kan dökme ve yıkım operasyonlarına yanıt olarak işgalci İsrail'e karşı sürpriz Aksa Tufanı Operasyonu'nu başlatmasının ardından 7 Ekim'de Gazze'ye savaş başlattı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Siyonist rejimin aralıksız kıyı bölgelerini bombalaması sonucu şehit sayısının 4 bin 104'ü çocuk ve 2 bin 641'i kadın olmak üzere 10 bin 22 kişi olduğunu duyurdu. Son 31 günde yaralananların sayısının 25 bin 408'e yükseldiği belirtildi.

Rejim aynı zamanda dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden birinin su, elektrik, ilaç ve yakıt gibi temel tedariklerini de kesti. Tıbbi malzeme ve yiyecek sıkıntısı 2,3 milyon Gazzeliyi açlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

31 Ekim'de Yemen Silahlı Kuvvetleri, Gazze'deki Filistin halkına destek amacıyla işgal altındaki topraklardaki İsrail hedeflerine karşı büyük çaplı askeri saldırılar düzenlediğini duyurdu.

Yemen askeri sözcüsü Yahya Sarea, o dönemde yaptığı açıklamada, Yemen ordusunun işgal altındaki topraklardaki çeşitli hedeflere "büyük miktarda balistik ve kanatlı füze ile çok sayıda insansız hava aracı" fırlattığını söylemişti. Bunun "Filistin'deki mazlum kardeşlerimize destek amaçlı üçüncü operasyon" olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Milli Gazete / Muhammed Özdemir

Editör: Ahmet Kacır