Türkiye sandık atmosferinden henüz çıkmışken dokuz ay sonraki yerel seçim için geri sayım başladı. Asgari ücret artışı ve memura 22 bin lira maaş adımının ardından 14 Mayıs öncesinin tartışmaları da geri döndü. Erdoğan muhalefete LGBT ve başörtüsü üzerinden suçlamalar yöneltirken, referandum sandığını da gündeme getirebilecek bir anayasa değişikliği çağrısı yaptı.

AK Parti grubunda konuşan Cumhurbaşkanı, yerel seçimi işaret edip "Büyükşehirlere daha fazla asılacağız" dedi. Muhalefete dönük "LGBT'cisiniz. Pensilvanya'ya, Kandil'e uçkuru kaptırmışsınız" suçlamalarını yönelten Erdoğan başörtüsünü işaret edip referandum sinyali verdi. "Milletin hayat tarzıyla uğraşıp sahtekârlık yaptınız. Dürüstseniz başörtüsünü seçimden önce anayasayla teminat altına alalım" çağrısı yaptı.

'SU ALAN GEMİNİN DÜMENİNE KİMİN GEÇTİĞİNİN HİÇBİR ÖNEMİ YOK'

Karar'ın manşetinde yer alan habere göre, Bu sözler Meclis'te muhalefet bileşenlerinin desteğiyle referandum sınırı olan 360'ın aşılabileceği yorumlarını getirdi. Konuşmasında 'değişim' gündemine de değinen Erdoğan "Ortakları artırmak neticeyi değiştirmez. CHP 160'lı masa da kursa 28 Mayıs'ın gereğini yapmazsa milletin tokadını yemekten kurtulamaz. Su alan geminin dümenine kimin geldiği önemsiz" dedi. AK Parti'nin iç muhasebesini yaptığını da dile getirdi.

2206krt01a-tum.png

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye’nin aydınlığa çıkması için değil 6’lı masa, gerekirse 16’lı masa kuracağım’’ diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “Masadaki ortakları artırmak neticeyi değiştirmez” yanıtını verdi. Muhalefete seslenen Erdoğan “Eğer dürüstseniz yeni yasama döneminde başörtüsü meselesini Anayasa ile teminat altına alalım” dedi. Seçim sonuçlarına değinen Erdoğan “Milletimizin sandık yoluyla bize verdiği mesajlara kayıtsız kalamayız. Oluşan tabloyu en ince detaylarına kadar değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Ne diyor 6’lı Masa, şimdi 16’lı masa. Masadaki ortakları artırmak neticeyi değiştirmez. Yetmez bunu daha da artırman lazım. Bu millet irade ister, eser ister, hizmet ister. Yalanla dolanla talanla bir yere varılmaz. Yaklaşık 1.5 sene önce malum bir masa kurdular. Kıyıda köşede kim varsa oy oranına bakmadan masada toplandılar. Yaptıkları onca görüşmenin sonunda millete bir şey sunamadılar. Kurdukları masa bizzat kendi tarifleriyle kumar ve pazarlık masasından öteye geçemedi. Bu masaya ben kumar masası, noter masası demedim. Diyen o masanın etrafındakiler. Olay bu kadar acı, bu kadar basiretsiz. Neticesi ortada. Güya güçlendirilmiş parlamenter sisteme geri döneceklerdi. Sabah erken kalkanın bakanlık kaptığı ucube sistemi millete dayattılar. Vizyon ve proje konusunda açıklarını kapatmak için en kirli etik dışı seçim yarışını birlikte yürüttüler.”

“Hayat tarzı üzerinden vatandaşa korku saldılar. Bay bay Kemal bizim vatandaşın yaşam tarzıyla uzaktan yakından alakamız yoktur , o sizin derdiniz. Siz bu ülkede milletin hayat tarzıyla uğraştınız. Ve sahtekarlık yaptınız. Yeri geldiniz aldınız yanınıza başörtülü kızımızı rozet taktınız, biz de başörtülülerden yanayız dediniz. Yalan. Eğer dürüstseniz samimiyseniz başörtü meselesini seçimden önce anayasa ile teminat altına alalım. Kandilden Pensilvanyaya kadar terör baronlarının destek beyanlarına bir kez olsun itiraz ettiniz mi? Ortaklarınız itiraz etti mi? Edemediniz dirsek temasınız var. Uçkuru kaptırmışsınız uçkuru! Bay bay Kemal siz LBTC’siniz, yanınızdakiler de LGBT’ci. Ne AK Parti, ne MHP ne Cumhur İttifakı’nın üyelerinde böyle bir bela yok. Aramızdaki fark bu.”

“Seçim sonuçları muhalefete de çok büyük mesajlar vermiştir. Başta CHP olmak üzere muhalefetin sandıktan çıkan mesajları doğru okuyup gereğini yapmaktan başka seçeneği yoktur. Ya gereğini yapacak ya marjinalleşecektir. 160 masa da kursa sandıkta milletin tokadını yemekten kurtulamaz. Biz bu tespitleri söylerken kendi çıkarlarımızı düşünmüyoruz. Muhalefetle ilgili değişim çağrısında ülkemizin geleceğini dikkate alıyoruz. Türkiye büyüsün demokrasimiz gelişsin istiyoruz. İnsanımız hak ettiği hizmetlere daha kısa sürede ulaşsın istiyoruz. Muhalefetiyle de dünyada örnek alınsın istiyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yaşında muhalefet yapma pratiğini değiştirmiş olarak girelim istiyoruz. Bir ayağı aksamaya maalesef devam edecektir. Tüm bu meydan okumaların üstesinden gelebilmemiz, muhalefetin daha kuşatıcı bir siyaset yapmasına bağlıdır. Baba oğul arasındaki taht mücadelesini bizim için önemi yok. Biri baba biri oğul olmuş bize ne. Su alan gemi dümenine kim gelmiş önemi yoktur. Asıl mesele muhalefetin millete parmak sallamaktan vazgeçmesidir. Asıl mesele ülkenin sorunlarına odaklanmasıdır.”

“Koltuklarına yapışanlara inat kadromuzu sürekli yeniledik. AK Partinin bu özelliğinin ne kadar kıymetli olduğunu muhalefetin içler acısı haline bakınca anlıyoruz. Daha düne kadar birbiriyle canciğer kuzu sarması olanlar bugün birbirine demediğini bırakmıyor. Nerede bunların genel başkanları ya? Parlamentoda var mı, ne zaman görüşeceğiz? Çok iyi hesap uzmanı. Ne var ki bu hesap uzmanı hesaptan bihaber, elindeki 40 vekili kaptırdı. Bizim şu birlikteliğimiz gönül birlikteliği dava arkadaşlığıdır. Hiçbir hesabı davamızın önüne geçireceğiz. Aramızdaki şu muhabbete asla gölge düşürmeyeceğiz. Partimiz açısından bir seçim bitmiş yeni seçim maratonu başlamıştır. Hedefimiz daha fazla belediyeyi kazanmaktır. Büyük şehirlere daha fazla asılacağız. Rehavete kapılmadan, şımarmadan yolumuza devam edeceğiz.”