İsrail 'in dün akşam  Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırısının ardından Ürdün ziyareti iptal edilen ABD Başkanı Jeo Biden, İsrail'e geldi. İsrail'i ziyaret eden Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla ortak basın toplantısı düzenledi. Şeytanın elçisi Biden, uçaktan iner inmez bebek katili Netanyahu'ya sarıldı. 

BIDEN, UTANMADAN SIKILMADAN DÜNYAYA YALAN SÖYLÜYOR

Amerikalıların İsrail ile yas tuttuğunu belirten Biden, "terörist grup" olarak nitelendirdiği  Hamas'ın 31'i ABD vatandaşı olmak üzere 1300'den fazla kişiyi katlettiğinin belirtildiğini" dile getirerek Hamas'ın aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin aldığını, o çocukların neler hissettiğini hayal bile edemediğini söyledi.

ŞEYTANIN ELÇİSİNDEN İŞGALCİLERE KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEK!

Biden, "Kendinizi savunmak için ihtiyaç duyduğunuz şeylere sahip olmanızı sağlayacağız. Ayrıca Hamas'ın tüm Filistin halkını temsil etmediğini ve onlara sadece acı getirdiğini de unutmamalıyız." diyerek ABD'nin İsrail'e desteğini yineledi. ABD Başkanı Biden, hastanedeki "patlama" nedeniyle duyduğu üzüntüyü (!) dile getirerek "Görünen kadarıyla hastaneye yapılan saldırıyı diğer taraf düzenledi, siz (İsrail) değil. Ancak çok sayıda kişi emin değil." diye konuştu.

Biden'ın İsrail ziyareti, Gazze'deki hastane saldırısının gölgesinde kaldı

ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'e yaptığı ziyaret, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'nde bir hastaneye düzenlediği ve 500 kişinin hayatını kaybettiği saldırının gölgesinde kaldı. Biden, 7 Ekim'de Hamas'ın askeri kanadı İzzedin el-Kassam Tugaylarının "Aksa Tufanı" adıyla başlattığı saldırıların üzerinden 12 gün geçtikten sonra İsrail'e geldi. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından Ben Gurioan Havalimanında karşılan Biden, Tel Aviv'e geçti. Burada Netanyahu ile görüşen Biden'ın ziyareti için Tel Aviv'de bir dizi önlem alındı. Ziyarette, Ben Gurion Havalimanı'na giden bazı yollar trafiğe kapatıldı. Tel Aviv'deki bazı noktalara da çok sayıda polis konuşlandırıldı.

Ürdün, yapılması planlanan dörtlü zirveyi iptal ettiğini duyurmuştu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Batı Kudüs'te pazartesi yaptığı açıklamada, Biden'ın İsrail'e geleceğini duyurmuştu. Biden'ın, Tel Aviv'deki ziyaretin ardından Ürdün'ün başkenti Amman'da düzenlenmesi planlanan dörtlü zirveye katılması bekleniyordu. Söz konusu zirveye, Biden, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Filistin Devlet Başkanı Mahmıt Abbas ve  Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi katılacaktı.

İsrail ordusunun Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu en az 500 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Ürdün, yapılması planlanan dörtlü zirveyi iptal ettiğini duyurmuştu. Beyaz Saray ise planlanan dörtlü zirvenin, Abbas’ın, Gazze’deki hastaneye yapılan saldırıdan sonra 3 gün yas ilan etmesi nedeniyle tarafların "ortak kararıyla" iptal edildiğini öne sürmüştü.

Kaynak: Milli  Gazete / Muhammed Özdemir