Denizlerimizi Parsel Parsel Satıyorlar Denizlerimizi Parsel Parsel Satıyorlar

Dolar 30 TL barajındayken ekonomist Selçuk Geçer’den sansasyonel bir çıkış geldi. Ünlü ekonomist dolar kurunun adil değerine ulaşması için 50 TL’ye kadar yükselmesinin gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin tanınan ekonomistlerinden olan Selçuk Geçer son çektiği piyasa analizi videosunda dolardaki çifte kur durumuna dikkat çekti. Geçer  dolarkurunun ekranda görüldüğü gibi 29 TL olmadığını ifade etti. Geçer dolar kurunun şuan için adil değerininim 50 TL’nin üzerinde olduğunu ifade etti.

DOLAR KURUNUN GERÇEK DEĞERİ

Türkiye’de üreticinin maliyet hesabını mevcut kur üzerinden değil, dolar kurunun adil değer olan fiyattan yaptığını ifade eden Selçuk Geçer bu duurmun çifte kur yani çifte zam etkisi meydana getirdiğini söyledi.

Geçer şu sözlerle iddiasını dile getirdi:

Bugün ekranlarda siz dolar kurunu 29 TL görüyorsunuz ya, Reel sektör, üretici ya da kimse bunu 40 liradan belirliyor. Sonra dolar 40 TL’ye geldiğinde dövizin reel değeri 60 TL olduğu için bu kez de buna göre fiyatlıyor. Bu durumda çifte kur, çifte zam etkisi yaratıyor. Çünkü adam sattığı malı yerine koymak zorunda. Ben 45 TL falan diyorum ama itidalli konuşuyorum. Aslında doların olması gereken yer 50 TL ‘nin üstü çok net söylüyorum .