Akıllı telefonların fahiş fiyatları, satın almak isteyen vatandaşın belini bükerken, şimdi de adet başına birim gümrük kıymeti, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi. 28 Mart’ta yürürlüğe girecek düzenleme sonrası telefonlara en az 2 bin 500 TL zam gelirken, giriş seviyesi cep telefonlarının fiyatı bile 10 bin TL’den düşük olmayacak.

Türkiye'de ekonomik kriz sürerken, döviz artışı ve alım gücünün düşmesiyle beraber teknolojik cihazlara ulaşım da gitgide zorlaşıyor. Vatandaş, cep telefonu almak için ince ince hesap yapmak zorunda kalırken, Ticaret Bakanlığı'nın getirdiği ve 2020 yılından bu yana yürürlükte olan gözetim uygulamasında akıllı telefonlar için yeni bir düzenleme yapıldı.

Geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymeti, 200 dolardan 350 dolara yükseltildi. Tebliğ 28 Mart’ta uygulanmaya başlayacak.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre, düzenleme sonrası telefonlara 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL zam geliyor. Giriş seviyesi cep telefonlarının fiyatı bile 10 bin TL’den düşük olmayacak.

NEREDEYSE İKİ KATINA ÇIKIYOR

Yeni düzenleme ile ithal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3 bin 800 TL olan bir cep telefonu 28 Mart’tan itibaren en az 2 bin 500 TL zamlanacak. Buna ÖTV, KDV, TRT Bandrol ücreti gibi diğer vergiler de eklenince telefonun fiyatı 10 bin 500 TL’ye kadar çıkacak. Türkiye’ye gelen akıllı telefonlardan önce yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, sonra yüzde 10 TRT Bandrol ücreti kesiliyor. Ardından tüm bu rakamlar üzerinden yüzde 50 ÖTV ekleniyor. Oluşan rakamın üzerinden de yüzde 18 KDV alınarak telefonun fiyatı en az ikiye katlanıyor.

Kaynak: Karar