Aralarında futbol camiasından ünlü isimlerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi fon vaadiyle dolandıran bankacı Seçil Erzan'a ilişkin soruşturma devam ederken, yeni bir dolandırıcılık olayı daha gündeme geldi. Bir kamu bankasında çalışan Ümit G. isimli kişinin yüzlerce kişiden 100 milyon dolar topladığı iddia edildi.

FETÖ Döneminde “Dokunulmadı”… Karanlıktan Gelen Albay… MİT ve Emniyet Raporları Olmasına Rağmen... FETÖ Döneminde “Dokunulmadı”… Karanlıktan Gelen Albay… MİT ve Emniyet Raporları Olmasına Rağmen...

İstanbul Kadıköy’de bir kamu bankasında çalışan Ümit G.’nin aralarında kendi akrabalarının da olduğu yüzlerce kişiden yüksek kâr vaadiyle 100 milyon dolara yakın para topladığı ileri sürüldü. Durumun yargıya taşınmasının ardından geçen 1.5 yıla karşın henüz iddianame hazırlanmadığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz'ün haberine göre; durumun yargıya taşınmasının ardından geçen 1.5 yıla karşın henüz iddianame hazırlanmadığı öğrenildi.

Yaklaşık 1 milyon dolar dolandırıldığını öne süren İbrahim Sabur isimli yurttaş, “Biz kendisi ve ailesini tanıyorduk. Başlarda ödemelerimizi düzenli yapıyordu. Yalnızca Ümit’in akrabaları ve yakınları olarak dahil olmuştuk sisteme. Biz bu paraları onun hesabına atıyorduk o da ‘borç iade’ olarak bize ödeme yapıyordu. Daha sonra bu sisteme dahil olan insanlar arasında bir para akışı sağlamış. 2021 Kasım ayında paraların hesapta olduğunu ancak çok fazla işlem yapıldığı gerekçesiyle bankanın hesabı dondurduğunu söyledi. 6 Mayıs 2022’te üç kişi kendisinden şikâyetçi olduk. Ağustos’ta gözaltına alınmış. İfadesinde bizim dolandırıcılık yaptığımızı iddia etmiş. Sonra da nöbetçi savcılık tarafından serbest bırakılmış. Elimizde birçok doküman olmasına karşın serbest bırakılmasını ilginç buluyoruz” dedi.

'DOSYADA BİR GELİŞME YOK'

Avukat Abdullah Bişaroğlu, “1 buçuk yıldır şikâyetler ve şüpheli ifadesi olmasına karşın dosyada bir gelişme olmamıştı. Olayın basına yansımasının ardından dosyanın bilirkişiye gönderildiğinin duyumunu aldık. Şu an kendisinin nerede olduğuma dair bir bilgi yok. Ayrıca dosyada da bir gelişme yok. Konuyla ilgili de bir iddianame hazırlanmadı” ifadelerini kullandı.

Editör: Ahmet Kacır