Ücretlerin enflasyonun üstünde arttığını itiraf eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, Yüksek Hızlı Tren (YHT) bilet fiyatlarına yapılan artışları doğruladı.

AART ARDA ZAM YAPILDI, YOLCU SAYISI AZALDI

Yüksek Hızlı Tren bilet ücretleri geçen yıl beş kez zamlanmış, bu yıl da iki kez artırılmıştı. Ocak ayında yüzde 15 oranında artırılan fiyatlar, 3 Temmuz'da alınan bir kararla yüzde 30 arttırıldı. 2022'nin başında 84 TL olan İstanbul- Ankara bileti eylül ayında yapılan son zamla 430 TL'ye yükseldi. Eskişehir-Ankara YHT bileti ise bu yıl başında 95 TL iken yüzde 140 oranında artışla 225 TL'ye yükseldi. Ardışık zam dalgaları, yolcu sayılarına yönelik istatistiklere de yansıdı; Ankara-Eskişehir ve Ankara- Konya hatlarını kullanan yolcu sayısı 2019'a göre ciddi şekilde azaldı.

Hayvancılıkta Dışa Bağımlı Bir Ülke Olduk: Hayvancılığı Bitirdiler! Nasıl Toparlarız Çalışması Yarın Başlıyor Hayvancılıkta Dışa Bağımlı Bir Ülke Olduk: Hayvancılığı Bitirdiler! Nasıl Toparlarız Çalışması Yarın Başlıyor
YHT BİLETLERİNE ENFLASYON ZAMMI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu'na zamların sebebini sorduğunda Bakan Uraloğlu'nun yanıtı şu şekildeydi:

“Enerji giderleri, bakım giderleri ve personel giderleri gibi işletme maliyetleri ile yatırım giderlerindeki artışlar kısmen enflasyon artışı üzerinde gerçekleşmiştir. YHT setlerinde kullanılan yurt dışı kaynaklı yedek parça fiyatlarının aşırı artması ile geçmiş yıllarda YHT bilet fiyatlarına yapılan zamların enflasyonun altında kalmıştır. Bu nedenle 2023 yılında YHT biletlerine açıklanan yıllık enflasyonun üzerinde zam yapılmak durumunda kalınmıştır.”

ZAMLAR YÜZDE 140'TAN BAŞLIYOR

Milli Gazete'de yer alan habere göre, Çakırözer'in Bakan Uraloğlu'na tepkisi ise şöyle oldu:

“Bundan daha skandal, bundan daha vahim yanıt olamaz. Zamların nedenini bakana sorduğumuzda da ‘Geçmişte yapamadığımız zamları şimdi yapıyoruz’ diyor. Vatandaşın sırtına yükü yüklemekten zerre çekinmiyorlar. Enflasyonu sorduğunuzda yüzde 50, yüzde 60’lardan bahsediyorlar. Ama işte YHT biletlerine yapılan zamlar yüzde 140’dan başlıyor.”