Terörist İsrail, Gazze'de 500’e yakın kişiyi katlettiği hastane saldırısında suçlamaları savuşturma çabasına girse de Başbakan Binyamin Netanyahu'nun dijital medya danışmanının, saldırının İsrail tarafından gerçekleştirdiğine dair paylaşımını silmesi ve savunmasındaki tutarsızlıklar dikkati çekti.

İsrail'in Gazze'de El-Ehli Baptist Hastanesi’ne 17 Ekim akşamında düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetti. Filistinler ile İsrail arasında 7 Ekim'de patlak veren çatışmalarda en yüksek can kaybının yaşandığı olay, dünya kamuoyunda infiale neden oldu. ABD Başkanı Biden ile ağız birliği yaparak saldırıyı inkâr etme yolunu seçen terörist İsrail yönetimi, bir süre sessiz kalsa da daha sonra olayın Filistin İslami Cihad hareketinin Gazze'den fırlattığı bir füzenin yanlışlıkla hastaneye düşmesi sonucu meydana geldiği yalanını ortaya attı.

Uzmanlar da dahil olmak üzere pek çok kişi Gazze'deki grupların da yalanladığı İsrail'in iddialarını hem teknik hem de çelişkili açıklamalar nedeniyle inandırıcı bulmadı. Bu da İsrail'in saldırıya dair ilk tepkisi ile daha sonra verdiği tepkiler arasındaki çelişkilerin yanı sıra daha önceki yıllarda Gazze'de hastane, okul ve medya ofislerini hedef almasından kaynaklanıyor.

Terörist İsrail çetebaşı Netanyahu'nun dijital medya danışmanlarından Hananya Naftali son olayda, X sosyal medya platformundan saldırının hemen ardından paylaştığı mesajında "İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze'deki bir hastanenin içindeki HAMAS terörist üssünü vurdu" diye yazdı, ancak dünyadan büyük tepki gelince paylaşımını kısa süre sonra sildi. Naftali, Netanyahu'nun dijital medya ekibinin bir parçası olarak çalışıyor.