Vazgeçilemeyen Mülakat Ayıbında ‘Aile’ Detayı... 200 Kaymakam 'Mülakat'la Alındı: Devlette 'Aile Kontenjanı' Vazgeçilemeyen Mülakat Ayıbında ‘Aile’ Detayı... 200 Kaymakam 'Mülakat'la Alındı: Devlette 'Aile Kontenjanı'

Dün çıkan çatışmada şehit olan 9 askerden biri olan Piyade Sözleşmeli Er Müslüm Özdemir'in ailesinin konteyneri ısıtamadıkları için çadırda kaldıkları ortaya çıkmıştı. Kahramanmaraş Valiliği ise bir açıklama yaparak ailenin çadırda kalmadığını söylemişti. Bakan Özhaseki ise tam tersi bir açıklama yaparak adeta valiliği yalanladı...

Kahramanmaraş Valiliği, Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) Pençe Kilit Harekatı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan 9 askerden Piyade Sözleşmeli Er Müslüm Özdemir'in ailesinin konteyneri ısıtamadıkları için çadırda kaldıklarını söylediği haberine ilişkin olarak açıklama yapmıştı.

ÇADIR HABERLERİ YALANLANMIŞTI

“Şehidimizin ailesinin çadırda yaşadığı iddiasıyla yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır” denilen valilik açıklamasında, “Kahramanmaraş'ta çadırlar tamamen kaldırılmış, depremzede vatandaşlarımız Konteyner Kentlere yerleştirilmiş ya da şahsi konteynerler kendilerine teslim edilmiştir. Bu doğrultuda ailemize de depremin ilk zamanında verilen çadırın yanı sıra ailenin kendi arsasında ikamet etmek istemesi üzerine Konteyner verilmiştir” denilmişti.

DHA’nın söz konusu haberinde de ailenin yaşadıkları konteyneri ısıtamadıkları için çadırda kaldıkları belirtilmiş, ayrıca aileye acı haberin sonrasında 10 adet ısıtıcı bırakıldığı ifade edilmişti.

Kahramanmaraş Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, şehit Piyade Sözleşmeli Er Müslüm Özdemir'in ailesinin çadırda yaşadığına ilişkin haberler üzerine açıklama yapma gereğinin duyulduğu belirtildi.

Kahramanmaraş Valiliği: Şehidimizin ailesi çadırda kalmıyor, konteyner verildi

Kahramanmaraş Valiliği, ehit olan Piyade Sözleşmeli Er Müslüm Özdemir'in ailesinin çadırda yaşadığına ilişkin haberler üzerine bir açıklama yaptı.

Valilik, 'çadırda yaşamıyorlar' demişti... Bakan Özhaseki valiliği yalanladı, ev sözü verdi

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Şehidimizin ailesinin çadırda yaşadığı iddiasıyla yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kahramanmaraş'ta çadırlar tamamen kaldırılmış, depremzede vatandaşlarımız konteyner kentlere yerleştirilmiş ya da şahsi konteynerler kendilerine teslim edilmiştir. Bu doğrultuda ailemize de depremin ilk zamanında verilen çadırın yanı sıra ailenin kendi arsasında ikamet etmek istemesi üzerine konteyner verilmiştir. Şehit haberinin ailesine ulaştırılmasının hemen sonrasında Kahramanmaraş Valiliğimiz koordinesinde ilgili kurumlarımız tarafından mahallede bulunan taziye evi, tören alanı ve taziye yeri olarak belirlenmiştir.

Devletimiz, depremde evleri yıkılan ve ağır hasar alan tüm vatandaşlarımıza TOKİ Konutları ve kalıcı köy konutlarını yapmaktadır. Konutların, depremzede vatandaşlarımıza teslim edilmesi için çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Şehidimizin ailesi de kırsal mahallemizde ikamet etmektedir ve hak sahibidir. Aile için kalıcı köy konutu kısa sürede yapılarak teslim edilecektir. Lütfen asılsız ve algı amaçlı paylaşımlara itibar etmeyelim."

BAKAN ÖZHASEKİ, VALİLİĞİ YALANLADI

Ancak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise yaptığı paylaşımla valiliği yalanladı. Özhaseki, “Şehidin ailesinin konteynırı depo olarak kullanarak, çadırda kaldığını” ifade etti.

"Depo olarak kullanma kararı alarak çadırda ikamet etmeye başlamış..."

Milli Gazete'de yer alan habere göre, Bakan Özhaseki, X paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Kahramanmaraşlı şehidimiz Müslüm Özdemir’in değerli ailesi, bin yılın afetinden sonra kendilerine tahsis edilen konteyneri kendi istekleriyle depo olarak kullanma kararı alarak çadırda ikamet etmeye başlamış. Şehidimizin ailesinin tercihleri doğrultusunda isterlerse rezerv alanda konutumuz hazır, oradan vereceğiz; isterlerse Bakanlığımızın projesi kapsamında yaşadıkları mahallede yapımı başlayan konutlarımızı 1 ay gibi bir sürede bitirip oradan vereceğiz. Şehitlerimizin emanetlerine, geride kalanlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Rabbim tüm şehitlerimizi, cennetinde Peygamber Efendimize komşu eylesin. Kahraman askerlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar diliyorum."
Editör: Ahmet Kacır