Tel Aviv yönetiminin Gazze'ye yönelik başlattığı soy kırım devam ederken Türkiye'nin İsrail ile ticareti sürdürmesi tepki çekiyor. Muhalefetin sert eleştirileri sonrası konuşan Ulaştırma Bakanı Abdlukadir Uraloğlu "Türkiye’den İsrail’e günlük 8 gemi gidiyor, yüzde 30 düşüş var" dedi. Uraloğlu, “7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasında, Türkiye limanlarından İsrail’e 701 gemi sefer yapmıştır” ifadesini kullandı.

İsrail-Hamas savaşı sürerken İsrail ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin sürdüğü tartışmaları gündemdeki yerini koruyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Türkiye’den İsrail’e günlük 8 gemi gidiyor, yüzde 30 düşüş var" dedi.

Erdoğan’dan Esad’a Zeytin Dalı: Dargınlığı Aşmak Suretiyle Yeni Süreci Başlatalım, Görüşme Bağdat'ta... Erdoğan’dan Esad’a Zeytin Dalı: Dargınlığı Aşmak Suretiyle Yeni Süreci Başlatalım, Görüşme Bağdat'ta...

Gazeteci Kemal Öztürk'e konuşan Bakan Uraloğlu'na İsrail'e giden gemilerle ilgili yöneltilen sorular ve yanıtladı. “Türkiye’den günde kaç gemi İsrail limanlarına gidiyor?” sorusuna Uraloğlu şu cevabı verdi:

'GEMİ TRAFİĞİNİ HERKES GÖRÜYOR'

“7 Ekim-31 Aralık 2023 tarihleri arasında, Türkiye limanlarından İsrail’e 701 gemi sefer yapmıştır. Bu da günde ortalama 8 gemiye tekabül etmektedir. Bu rakamlar gerek ülkemizden direk İsrail limanına giden, gerekse transit olarak bizim limanımıza uğrayarak İsrail’e giden gemi sayısının toplamıdır.

Burada kimseyi yanıltma imkanımız yok. Gemi trafiği tüm dünya ülkeleri tarafından görülüyor zaten. Bunun gizlisi saklısı yok. Net rakamları açıklıyorum, günde 8 gemi. Yaklaşık olarak üçte biri transit, üçte ikisinin ilk kalkış yeri Türkiye diyebiliriz. Yani Türkiye’den 7 Ekim’den bu yana 480 gemi direk, 221 gemi transit olarak İsrail’e gitti.

Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu kimdir, kaç yaşında? - Gaziantep Son Dakika Haberleri - Gaziantep Doğuş Gazetesi - Gazete27 GazetesiUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu

GEMİLERİN TAŞIDIĞI MALLARIN İÇERİĞİNİ AÇIKLAMADI

Bir önceki yıla göre İsrail limanlarına giden gemilerde toplam yüzde 30’luk bir düşüş var. Toplamda 2.8 milyon ton mal taşınırken, şimdi 1.9 milyon ton mal taşınıyor. Bunu ayırt edemiyoruz maalesef. 1967 anlaşmasına göre tüm sahil şeridini ve limanları İsrail kontrol ediyor. Bu yüzden Filistinli kardeşlerimizin bir özgürlüğü yok. Filistin’e gidecek her türlü mal İsrail’in kontrolü ile gidebiliyor. Ancak bu savaş ortamında Filistin’e giden mal miktarının az olduğunu söyleyebiliriz.”

Bakan Uraloğlu “Giden malların içeriği ile ilgili bakanlığınızın bilgisi var mı?” sorusuna ise “Biz gemi trafiğini yönetiyoruz. Doğrudan giden malların kontrolü Ticaret Bakanlığımız, Gümrükler tarafından yapılıyor” cevabı verdi.

Editör: Ahmet Kacır