Tunuslu siyasi analist Sami Hamdi, "İsrail'e açıkça destek veren ABD, İngiltere, Fransa ve diğer Batılı ülkeler, son yüzyılın en acımasız sömürge imparatorluklarının mirası. İtalya ve Almanya ise son yüzyıldaki en kötü faşizm geçmişine sahip ülkeler" dedi ve bu terörist İsrail’e koşulsuz desteğin, bu ülkelerdeki İslâm düşmanlığı olduğunu vurguladı.

Terörist İsrail'in Gazze'de sivilleri hedef alan saldırılarına ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya'nın açık destek vermesinde bu ülkelerin sömürgeci ya da faşist geçmişlerinin etkili olduğu belirtiliyor.

Tunuslu siyasi analist ve The International Interest Genel Müdürü Sami Hamdi, terörist İsrail'in Gazze'de uluslararası hukuk ihlallerini ve Batılı devletlerin yaklaşımını değerlendirdi.

Hamdi, ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya'nın, İsrail'e insan hakları ve uluslararası hukuk ihlallerine rağmen açıkça destek verdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu devletler ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya. Bu devletlerden üçü (ABD, İngiltere ve Fransa) son yüzyılın en acımasız sömürge imparatorluklarının mirası. Diğer ikisi ise (İtalya ve Almanya) son yüzyıldaki en kötü faşizm geçmişine sahip ülkeler. Burada bir çeşit kas hafızası veya sömürgecilikle girdikleri rezonansı görüyoruz. Bu yüzden İsraillilerin yanında hiç sarsılmadan duruyorlar."

Batılı 5 büyük devletin İsrail'e verdiği desteğin Müslümanlara karşı ırkçılığın ve İslâm düşmanlığının yansıması olduğunu aktaran Hamdi, Batı'nın Filistin-İsrail geriliminde tam bir çifte standart ortaya koyduğunu dile getirdi.

Hamas Lideri İsmail Heniyye: İsrail İle Ateşkes Anlaşmasına Ulaşmaya Yakınız Hamas Lideri İsmail Heniyye: İsrail İle Ateşkes Anlaşmasına Ulaşmaya Yakınız

İKİYÜZLÜ VE ÇİFTE STANDARTLI DURUŞ

Hamdi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Rusya'nın Ukrayna'daki savaş suçlarını kınarken çok net olmasına karşın Filistinlilere karşı işlenen suçlarda aynı tepkiyi göstermediğine dikkati çekerek, Batılı kuruluşların Filistinlilere karşı savaş suçlarına sessiz kalmasının yeni bir durum olmadığını söyledi.

Batı ülkelerinde Filistin halkıyla dayanışma gösterilerinin baskılandığına vurgu yapan Hamdi, "Filistin bayrağını yasaklamayı düşünen İngiltere, Filistin yanlısı protestoları yasaklamaya çalışan Fransa veya Roma'da polisin Filistin yanlısı protestoları engellemeye çalışması. Bu yasaklar, Avrupa'nın vaaz ettiği tüm değerlere ve uluslararası hukuka aykırı" ifadesini kullandı.

Kaynak: Milli Gazete