Al ŞeyhSuudi Arabistan destekli Şarku'l Evsat gazetesine yaptığı açıklamada, İslam Düşmanlığı'nın "akılsızlar, İslam düşmanları ve İslam'ı temsil etmeyen bazı Müslümanlar" tarafından istismar edildiğini öne sürdü. Suudi Bakan, aşırılıklara karşı devletler ve halklar düzeyinde farkındalık oluştuğunu vurgulayarak, "Ilımlı İslam galip gelecek, aşırıcılık geri dönülmez bir şekilde sona erecek." ifadelerini kullandı.

ILIMLI İSLAM'DAN KASITLARI AVRUPA'NIN DAYATTIĞI YAŞAM BİÇİMİ

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, "Suudi Arabistan, radikal düşünceleri derhal yok ederek 1979 yılı öncesinde olduğu gibi ılımlı İslam'a ve normal yaşama dönecek." demişti.

Suudi Arabistan, yıllardır onaylanan resmi yasa ve gelenekleri terk etmek dahil birçok değişikliğe tanık olunuyor. Ülkede, kadınların araba kullanmasına, futbol stadyumlarına girmesine ve erkeklerin sahip olduğu meslekleri uygulamalarına izin vermek dahil birçok değişikliğe gidildi.

REFORM ADI ALTINDA YOZLAŞMA

Ayrıca Suudi Veliaht Prens'in çok tartışılan sözde adımları da oldu. Kutsal topraklarda, kumar festivallerine, konserlere ve gayrimüslimlerin giremeyeceği topraklara girmelerine izin vermesi gibi... Reform adı altında Batı ve Avrupa'nın dayattığı yozlaşmaya ayak uydurmaya çalışan Veliaht Prens İslami çevrelerce sıkça eleştiriliyor.

Suudi Arabistan'da 2019 yılından bu yana "Riyad Sezonu" adıyla büyük çaplı bir eğlence festivali düzenlenirken bu kapsamda Cadılar Bayramı da kutlanıyor.

Kaynak: Milli Gazete / Muhammed Özdemir