Yeni yılda gelecek olan zam yağmuru, 27 Aralıkta belirlenen asgari ücretin vatandaşın cebine girmeden erimesine neden oluyor. Maktu ÖTV sebebiyle sigara ücretlerinde ortalama 3.5 lira zam beklentisi vatandaşın canını sıkıyor. Sigara fiyatlarında olacak olan yeni düzenlemeyle birlikte ucuz sigaralar daha pahalı, pahalı sigaralar daha makul oluyor. İşte haberin ayrıntıları..

Ekonomist Mahfi Eğilmez: ''Asgari Ücreti Burada Tutmak İnsanlık Dışı, Enflasyon Düşse Bile Fiyatlar Düşmeyecek'' Ekonomist Mahfi Eğilmez: ''Asgari Ücreti Burada Tutmak İnsanlık Dışı, Enflasyon Düşse Bile Fiyatlar Düşmeyecek''

Sigara fiyatlarına 3.5 lira zam geliyor! Cumhurbaşkanlığı kararıyla sigara ve tütün ürünlerinde  ÖTV  düzenlemesi yapıldı. 

"EN UCUZ SİGARANIN FİYATI 51,5 TL"

Yeni düzenlemeye göre, sigaralardaki nispi ÖTV oranı yüzde 63'ten yüzde 57'ye düşürülürken, paket başına maktu ÖTV ise 1.1043 TL'den 4.8058 TL'ye yükseltildi. Bu değişiklikle, en ucuz sigaranın fiyatı 35,28 liradan 51,5 liraya çıkacak.

Yeni düzenlemeyle birlikte, sigara fiyatlarındaki artış ucuz sigaralarda daha fazla olacak. Pahalı sigaralarda ise zam oranı daha düşük olacak. Bu da, 50 liranın altında sigaranın piyasaya sürülme ihtimalini azaltacak.

Düzenlemeyle birlikte, firmaların her 1 liralık maliyet artışını sigara fiyatlarına yansıtabilmek için yapmaları gereken zam tutarı da 7,5 liradan 5,2 liraya inecek.

Maktu ÖTV nedeniyle, sigarada ortalamada 3.5 lira gibi bir zammın olabileceği belirtildi. Ancak firmalar hangi sigara grubunda hangi tutarlarda zam yapacağına, rekabet, kaçak riski ve maliyet unsurlarına göre kendileri karar verecek.

Sağlık savunucuları, düzenlemenin sigara tüketimini azaltmaya yardımcı olacağını savunuyor. Hükümet ise, düzenlemeyle birlikte vergi gelirlerini artırmayı hedefliyor.

"BEKLENEN ZAM"

Düzenleme öncesi  Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, sigara firmalarıyla bir araya gelerek düzenlemenin enflasyonla mücadeleye yönelik olduğunu ve firmaların zam oranlarını minimumda tutmasını istediğini iletti. Bu görüşme doğrultusunda, sigara firmalarının zam oranlarını 2-5 TL arasında tutmaya çalışacakları tahmin ediliyor.

Kaynak: Milli Gazete

Editör: Ahmet Kacır