Türkiye ve Suriye arasında yıllar sonra gerçekleşen ilk görüşmenin ardından Türkiye’nin Suriye politikasında ilk değişiklik gerçekleşiyor. Suriye medyasında çıkan haberlere göre, Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde bulunan askerlerini geri çekmeyi kabul etti.

Suriye merkezli Al-Vatan gazetesinin haberine göre ,Türkiye, bu hafta başlarında Moskova, Ankara ve Şam'ın yer aldığı üçlü görüşmelerin ardından Suriye'nin kuzeyinden askerlerini tamamen çekmeyi kabul etti.

Üç ülkenin savunma bakanları olan Hulusi Akar, Ali Mahmud Abbas ve Sergey Şoygu, 2011'de Suriye’deki iç savaşın patlak vermesinden bu yana gerçekleşen ilk toplantı için çarşamba günü Moskova'da bir araya gelmişti.

‘TÜRKİYE ASKERLERİ ÇEKMEYE RAZI’

Gazetenin Şam'daki kaynağına göre, müzakereler "Türkiye'nin, ülkenin kuzeyinde işgal ettiği Suriye topraklarından askerlerini tamamen çekmesine rıza göstermesi" ile sonuçlandı.

Habere göre, Ankara ve Şam yönetimleri ayrıca, YPG’nin “İsrail ve ABD ajanları olduğu ve hem Türkiye hem de Suriye için ciddi bir tehdit oluşturduğu” konusunda ortak bir görüş ifade etti.

ÜÇLÜ KOMİSYON KURULUYOR

Al-Vatan'ın bildirdiğine göre, Moskova'da varılan anlaşmalara uyulmasını sağlamak için Rusya, Türkiye ve Suriye tarafından özel bir üçlü komisyon oluşturulacak.