Kremlin'den bugün sona erecek olan Tahıl Koridoru Anlaşması için açıklama gelirken Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Tahıl Koridoru Anlaşması bugünden itibaren yürürlükte olmayacak. Rusya'nın şartları kabul edilirse anlaşmaya geri dönülecek" açıklamasını yaptı.

Şubat 2022'de Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasının ardından küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisinin azaltılması için Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022 günü İstanbul'da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nı imzalamıştı.

RUSYA, ANLAŞMAYI BİTİRDİ

Fiilen bugün anlaşma tarihinin sona ermesi beklenirken, tarafları arasından ilk açıklama Rusya'dan geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere konu ile ilgili açıklamalarda bulunurken, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın devamlılığı için şart koydu. Peskov, "Rusya'nın şartları kabul edilirse anlaşmaya geri dönülür" derken, anlaşmanın bugün itibarıyla sona erdiğini açıkladı.

12533555-275-0-2860-1939-1920x0-80-0-0-fb0f1800345fd544de419d54b8938e57.jpgKremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

'RUSYA'NIN ŞARTLARI YERİNE GETİRİLİRSE...'

Peskov'un konu ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

"Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşması bugün geçerliliğini yitirmiştir. Rusya'yı ilgilendiren koşullar yerine getirildiğinde, Rusya derhal anlaşmaya geri dönecektir. Anlaşmanın Rusya'yı ilgilendiren kısımları yerine getirilmemiştir, bu nedenle yürürlükten kalkmıştır. Şimdilik anlaşma durdurulmuştur."

KARARIN KIRIM KÖPRÜSÜ SALDIRISIYLA İLGİSİ VAR MI?

Bununla birlikte Kremlin, dün gece iki kişinin hayatını kaybettiği Kırım Köprüsü'ne yönelik saldırının tekrarını önlemek için harekete geçeceğini belirtti.

"Kiev, Avrupa başkentleri ve NATO arasındaki koordinasyonun ne kadar derin olduğunu biliyoruz. Nihayetinde köprü saldırısına verilecek yanıt 'özel askeri operasyon' hedeflerine ulaşmak olacaktır." açıklamasını yapan Kremlin, saldırısı ile tahıl anlaşmasının sona ermesi arasında bir bağlantı olmadığını vurguladı. Kremlin, konuya ilişkin "Putin saldırıdan önce tahıl anlaşması konusundaki tutumunu açıkça belirtti." dedi.

Rusya, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin dolduğunu ve artık devrede olmayacağını bildirdi.

Kremlin basın sözcüsü Peskov, 'Karadeniz Tahıl Anlaşması şimdilik durduruldu' dedi.

AB-Türkiye Hattında Tansiyon Yükseldi: Ankara’dan Sert Yanıt: Dev Kriz Kapıda AB-Türkiye Hattında Tansiyon Yükseldi: Ankara’dan Sert Yanıt: Dev Kriz Kapıda

Ve Peskov, Rusya'nın istediği şartların oluşması durumunda anlaşmanın tekrar sağlanacağını açıkladı.

İLK GEMİ GEÇEN SENE HAREKET ETTİ

İlk geminin 1 Ağustos 2022'de hareket etmesinden bugüne kadar tahıl koridorundan 1000'den fazla gemi ile 33 milyon tona yakın tahıl taşındı. Türkiye'nin girişimleriyle kurulan yine geçtiğimiz sene İstanbul'da "Müşterek Koordinasyon Merkezi" kuruldu.

Tahıl ürünlerinin güvenli transferi bu merkezden takip edilmeye başlandı. Tahıl yüklü ilk gemi, 120 günü kapsayan anlaşma kapsamında 1 Ağustos 2022'de  Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan ayrıldı.

3 KEZ UZATILDI

3 kez uzatılan anlaşma çerçevesinde Ukrayna'dan ayrılan tahılın yüzde 40'ı Avrupa'ya, yüzde 30'u Asya'ya, yüzde 13'ü Türkiye'ye, yüzde 12'si Afrika'ya ve yüzde 5'i Orta Doğu'ya taşındı