Kolombiya Dışişleri Bakanı İsrail'in Kolombiya Büyükelçisi Gali Dagan'yı ülkeden kovdu.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş devam ederken İşgalci İsrail'in yapmış olduğu saldırılardan dolayı dünya ülkeleriyle arasındaki ilişkileri kötü etkilendi. Son dönemdeki sivillere yönelik yaptığı saldırılara   Kolombiya'dan tepki geldi. Kolombiya Dışişleri Bakanı İsrail'in Kolombiya Büyükelçisi Gali Dagan'yı ülkeden kovdu.

ÜLKEYİ TERK ET

Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, İsrail'in Kolombiya Büyükelçisi Gali Dagan'ın Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro'ya "saygısızlık" yaptığını belirterek, "Evrensel diplomasi tarihi, İsrail'in Kolombiya Büyükelçisinin Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro'ya yönelik anlamsız kibrini bir milat olarak kaydedecektir. Utanç verici. En azından özür dile ve ülkeyi terk et" dedi.

Bakan Levya'nın açıklaması sonrasında  İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, Büyükelçi Dagan’ı İsrail’e geri çağırdı.

KOLOMBIYA-İSRAİL GERGİNLİĞİNİN NEDENİ FİLİSTİN

Filistin’de yaşanan insanlık dramına karşı Filistin’in yanında olduğunu belirten Kolombiya Devlet Başkanı Petro’nun açıklaması sonrası İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, Kolombiya’ya güvenlik malzemeleri ihracını durduracaklarını ifade etmişti.

Denizaltında En Güçlü Ülkeler Belli Oldu: Türkiye'nin Listedeki Sırası Dikkat Çekti Denizaltında En Güçlü Ülkeler Belli Oldu: Türkiye'nin Listedeki Sırası Dikkat Çekti

Haiat’ın tehdidinin ardından Devlet Başkanı Petro ise, “Eğer İsrail ile olan ilişkilerimizi askıya almamız gerekiyorsa alırız. Gazze’deki soykırımı hiçbir şekilde desteklemiyoruz” ifadelerini kullannış, Kolombiya’nın bağımsız bir ülke olduğunu, kendisine yapılan hakaretin tolere edilmeyeceğini vurgulamıştı.

Kaynak: Milli Gazete