İsrail, İsrailliden Rahatsız: İnsani Görüntüler İsrail’e Zarar Veriyor İsrail, İsrailliden Rahatsız: İnsani Görüntüler İsrail’e Zarar Veriyor

Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimler ve Mescid-i Aksa baskınları ile gerilimi sürekli kışkırtan Tel Aviv’e Hamas’tan çok ağır cevap... Önceki gece Filistinli gruplar paramotor ve pikaplarla İsrail’e girdi. Onlarca İsrailli öldürüldü, çok sayıda sivil ve asker esir alındı. Ardından Netanyahu savaş ilan etti. İsrail ordusu Gazze’de katliama başladı.

AKSA TUFANIİSRAİL’İ SARSTI

Bölgedeki yasa dışı yerleşimlerin sayısını artıran, fanatiklerin Mescid-i Aksa baskınlarını körükleyen Tel Aviv yönetimi ‘Aksa Tufanı’ ile sarsıldı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e şok baskın düzenledi. İlk aşamada 5 bin roket ve havan fırlatılırken bazı füzeler Demir Kubbe’yi aştı. Ardından Gazze’den yedi ayrı Filistinli silahlı grup çevredeki yerleşim yerlerine sızdı. Paramotor ve arazi araçları kullanan grup sınır hattındaki tankları, kışla ve polis merkezini ele geçirdi.

ONLARCA ESİR GAZZE'DE

Görüntüler sosyal medyaya yansırken bazı askerlerin uykusunda esir alındığı anlaşıldı. Sokaklarda yoğun çatışma yaşandı ve çok sayıda sivil-asker Gazze’ye götürüldü. Tel Aviv ilk etapta 100’den fazla kişinin öldüğünü, 545 kişinin de yaralandığını duyurdu. İsrail ordusu savaş durumuna geçti. Başbakan Netanyahu “Savaştayız ve kazanacağız. Düşmanımız hiç görmediği bir bedel ödeyecek” dedi. Filistin Devlet Başkanı Abbas ise “Halkımızın kendini savunma hakkı var” karşılığını verdi.

‘ORDU NASIL UYUR’ SORUŞTURMASI

Esir alınan İsrail askerlerinin görüntüleri yayınlanırken operasyonun ardından Hamas lideri İsmail Haniye’nin şükür namazı kıldığı görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Hizbullah da Filistinli gruplara destek verdi. Tel Aviv yönetimi acil toplanırken hükümet yetkilileri, İsrail istihbaratının Hamas’ın saldırılarını nasıl göremediği konusunda kapsamlı bir soruşturma başlattığını söyledi. Bir yetkili, soruşturmanın yıllar alabileceğini ifade etti.

0810krt01a-tum.jpg

İSRAİL’İN 11 EYLÜL’Ü

Karar'ın manşetinde yer alan habere göre, İsrail’de ülke tarihinin en aşırı sağcı hükümetini kuran Netanyahu’nun yönetimindeki Tel Aviv’in Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınları bölgede tansiyonu artırırken korkulan kıvılcım çaktı. Hamas’a Bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları sabah 06.30’da İsrail’e 20 dakika içinde 5 bin roket fırlattı. Ardından havadan ve karadan sınırlar aşıldı. Hamas’a bağlı silahlı grupların ateşiyle aralarında sivillerinde olduğu yüzlerce kişi hayatını kaybederken İsrail savaş durumuna geçti. Esir alınan yüzlerce kişi Gazze’ye götürüldü. ‘İsrail’in 11 Eylül’ü’ olarak nitelendiren olayın sağcı siyaseten zor durumda olan Netenyahu hükümetine yarayacağı belirtildi.

kr1-asker-2.jpg

NETANYAHU: SAVAŞTAYIZ DÜŞMAN BEDEL ÖDEYECEK

Hamas’ın saldırısına ilişkin açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Savaştayız” dedi. Netanyahu, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın İsrail’e karşı başlattığı ‘Aksa Tufanı’ saldırısı üzerine, videolu bir ulusa sesleniş konuşması yayınladı. İsrail vatandaşlarını uyaran Netanyahu “İsrail vatandaşları savaştayız. Bu bir operasyon veya karşılıklı saldırı değil, savaş. Hamas sabah saatlerinden itibaren İsrail vatandaşlarına karşı kanlı bir sürpriz saldırı başlattı. Sabah saatlerinden itibaren bunun içindeyiz” dedi. İsrail Başbakanı, geniş kapsamlı biçimde, yedek askerlerin göreve çağırılması ve ‘düşmana karşı eşi görülmemiş bir güçle savaşma’ talimatı verdiğini kaydetti.

‘ORDU NASIL UYUR’ SORUŞTURMASI

Esir alınan İsrail askerlerinin görüntüleri yayınlanırken operasyonun ardından koordinasyon merkezinde Hamas lideri İsmail Haniye’nin şükür namazı kıldığı görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Hizbullah da Filistinli gruplara destek verdi. Tel Aviv yönetimi acil toplanırken hükümet yetkilileri, İsrail istihbaratının Hamas’ın saldırılarını nasıl göremediği konusunda kapsamlı bir soruşturma başlattığını söyledi. Bir yetkili, soruşturmanın yıllar alabileceğini ifade etti.

kr1-aske-dek.jpg

‘HAMAS’IN SALDIRILARI NETANYAHU’YA SUNİ TENEFFÜS’

Hamas’ın sildırısdını değerlendiren Emekli Büyükelçi Namık Tan “İsrail’in askeri kapasitesi ile baş etme şansı olmayan Hamas’ın saldırıları, İsrail’den çok Filistin’e zarar verecektir. Bu çerçevede, misilleme yapması beklenen İsrail güçlerinin karşı saldırısında bir çok Filistinli zarar görecektir. Hamas’ın yersiz hareketi, Filistin Devleti’nin dünyada tanınması için de engel oluşturacağı gibi, iç politikada iyice sıkışmış olan Binyamin Netanyahu’ya iç ve dış siyasette adeta suni teneffüs olacaktır. İran ve Hizbullah kanadından Hamas’a yönelik destek mesajları, bu işin İsrail-Filistin meselesiyle sınırlı olmadığını gösteriyor” dedi.

ABD VE AB’DEN BİBİ’YE DESTEK

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Pentagon’un önümüzdeki günlerde ‘İsrail’in kendisini savunmak ve sivilleri ayrım gözetmeyen şiddet ve terörizmden korumak için ihtiyaç duyduğu şeye sahip olmasını sağlamak için’ çalışacağını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise “İsrail hükümeti ve halkıyla dayanışma içindeyiz. İsrailli ortaklarımızla yakın temastayız. ABD İsrail’in kendini savunma hakkını destekliyor” açıklaması yaptı. İngiltere, Almanya ve İtalya Hamas’ın operasyonunu kınadı, İsrail’e destak çıktı. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly “Birleşik Krallık her zaman İsrail’in kendini savunma hakkını destekleyecektir” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Hamas’ın ‘şiddetin yoğunlaşmasına katkıda bulunduğunu’ belirterek roketlerin derhal durdurulması gerektiğini’ ekledi. İtalya, Hamas’ın ‘acımasız saldırısına’ karşı ‘İsrail’in kendini savunma hakkını’ desteklediğini açıkladı.

İsrail’de adı yolsuzluklarla anılan ve hakkında açılan pek çok davada yargılaması süren Benyamin Netenyahu’nun kurduğı ülke tarihinin en aşırı sağcı hükümetinin faaliyetleri bölgede uzun süreden beri tansiyonu artırmıştı. Yasadışı yerleşim yerleri inşaatlarını sürdüren İsrail Mescid-i Aksa’ya baskıları artırdığı bu günlerde korkulan oldu. Mescid-i Aksa baskınlarını körükleyen Tel Aviv yönetimi ‘Aksa Tufanı’ ile sarsıldı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e sabah 06.30’da şok baskın düzenledi. Baskınlar öncesi Hamas’a bağlı silahlı gruplar İsrail topraklarına 5 bin roket ve havan fırlatılırken bazı füzeler İsrail’İn hava savunma sistemi Demir Kubbe’yi aştı. Ardından Gazze’den yedi ayrı Filistinli silahlı grup çevredeki yerleşim yerlerine sızdı. Paramotor ve arazi araçları kullanan grup sınır hattındaki tankları, kışla ve polis merkezini ele geçirdi.

İSLAM DÜNYASINA DESTEK ÇAĞRISI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf paylaştığı bir videoda Filistin halkının yeniden devrim yaptığını ve bir devlet kurma projesine geri döndüğünü ifade etti. Dayf “İsrail’in ihlallerine karşı bir çizgi çekme kararı aldık, İsrail’e karşı Aksa Tufanı operasyonunu başlattık” dedi. Dayf, Aksa Tufanı’nın İsrail’in düşündüğü ve beklediğinden çok daha büyük olacağını belirterek İslam ve Arap dünyasını İsrail’in işgalini silmek için birleşme, ‘elinde tüfeği olan herkese bunu çıkarma çağrısı’ yaptı. Dayf, ilk aşamada İsrail’in askeri bölgeleri ve hava üstlerini hedef aldıklarını dile getirerek, İsrail yönüne roket atmaya devam edeceklerini kaydetti.

YÜZLERCE ESİR GAZZE’DE

Sınır kapıları ele geçirilirken çıkan çatışmalarda onlarca İsrail askerinin öldürüldüğünü gösteren görüntüler sosyal medyaya yansıdı. Görüntüler sosyal medyaya yansırken bazı askerlerin uykusunda esir alındığı anlaşıldı. Sokaklarda yoğun çatışma yaşandı ve çok sayıda sivil-asker Gazze’ye götürüldü. Tel Aviv ilk etapta 22 kişinin öldüğünü, 545 kişinin de yaralandığını duyurdu. Otobüs duruklarında sivillerin öldürüldüğünü gösteren fotoğraf ve görüntüler de yine sosyal medyada ve batı basınına yansıdı. Esir alaınanlar arasında kadın askerlerin olduğu hatta yaşlı sivillerin de olduğu belirtildi. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi sınırında İsrail tankını imha etti. Operasyonda İran dronelarının kullanıldığı da belirtildi.

kr1-asker-1.jpg

İSRAİL SAVAŞ DURUMUNA GEÇTİ

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden çıkan silahlı grup, yakınlardaki Sderot kentinde bir polis merkezini ele geçirdi. Kanal12 televizyonunun haberine göre, Gazze’den 4 ayrı Filistinli silahlı grup çevredeki yerleşim yerlerine girdi. İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Gazze’den İsrail bölgelerine sızan silahlı grup, Sderot kentinde bir polis merkezini ele geçirdi. İsrail ordusunun silahlı gruplarla çatışmaya girdiği ve yaralılar olduğu bildirildi. İsrail ordusu, Sderot kentinin girişinde yolları kapattı. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze Şeridi etrafında 80 kilometre yarıçapındaki bölgeyi askeri alan ilan etti. İsrail ordusu son gelişmelerin ardından ‘savaş durumu alarmı’ ilan ettiğini duyurdu.

TEL AVİV KARŞI OPERASYONA BAŞLADI

Hamas’ın saldırısının hemen ardından İsrail ordusu da abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığını duyurdu. İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, roketlerin fırlatıldığı Gazze’deki hedeflere doğru saldırı başlattı. İsrail ordusu ‘Aksa Tufanı’na karşı ‘Demir Kılıçlar’ operasyonu başlattı. İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant, yedek askerleri göreve çağıran kararnameyi imzaladı. Bu kapsamda 200 bin yedek askerin görev için çağırıldığı belirtildi. Hamas’a yönelik başlatılan hava operasyonunda 17 askeri tesis vuruldu. Filistin Sağlık Bakanlığı, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın İsrail’e başlattığı saldırıda 198 kişinin hayatını kaybettiği, bin 610 kişinin yaralandığını duyurdu.

ABBAS: FİLİSTİN HALKININ KENDİNİ KORUMA HAKKI VAR

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, gelişmeleri görüşmek üzere üst düzey sivil ve güvenlik yetkililerini Ramallah’ta topladı. Abbas, toplantıda yaptığı konuşmada, Filistin halkının himaye edilmesinin zorunlu olduğunu belirterek “İşgal güçleri ve yerleşimcilerin terörüne karşı Filistin halkının kendini koruma hakkı vardır” dedi. Abbas ‘İsrail işgali ve yerleşimci çeteler tarafından işlenen suçlara karşı Filistin halkı evlatlarının sebatı ve dirençle ayakta kalmaları için tüm gerekli unsurların sağlanması’ talimatı verdi. Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Filistin halkına meşru hakkı olan kendi kaderini tayin etme ve devletini kurma yetkisi vermemenin sonuçları konusunda defalarca uyarıda bulunduk” denildi.