Tasarrufun Adı Var: AKP İktidarı Yayımladıkları Genelgelere Karşın Lüks Harcamalardan Hiç Vazgeçmiyor Tasarrufun Adı Var: AKP İktidarı Yayımladıkları Genelgelere Karşın Lüks Harcamalardan Hiç Vazgeçmiyor

Metropol Araştırma'nın son anketine göre, seçmenlerin büyük çoğunluğu AK Parti'nin zenginlerden yana bir tutum sergilediğini belirtiyor; yoksulların yanında olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 16'da kaldı.

Prof. Dr. Özer Sencar liderliğindeki Metropol Araştırma'nın gerçekleştirdiği son anket, Türkiye'deki siyasi eğilimler üzerine çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Anket, halkın yüzde 68,3'ünün AK Parti'yi zenginlerden yana bir parti olarak gördüğünü ortaya koyarken, bu oranın geçen yıl yüzde 55 olduğu belirtildi. Yoksullardan yana olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 16,4 ile sınırlı kaldı.

ZAMAN İÇİNDE DEĞİŞEN ALGILAR

"Türkiye'nin Nabzı" başlığı altında yürütülen araştırma, 17-24 Nisan 2024 tarihleri arasında, Türkiye'nin 28 ilinde, 2235 kişi ile yapıldı. Araştırma sonuçları, son birkaç yılda ekonomik sıkıntıların derinleşmesi ve alt gelir gruplarının yaşadığı zorlukların, halkın siyasi tercihlerinde ve algılarında belirgin bir değişikliğe yol açtığını gösteriyor.

Resim

Haziran 2021'de yoksullardan yana olduğunu düşünenler yüzde 31,9 iken, bu oran 2024'te yüzde 16,4'e düşmüş durumda. Zenginlerden yana olduğu düşünülen oran ise yüzde 55'ten yüzde 68,3'e yükselerek, halkın iktidara olan bakış açısının giderek olumsuzlaştığını ortaya koyuyor.

Ozer Sencar

@ozersencar1

Seçmenlerin yaklaşık %70’i iktidarın zenginlerden yana olduğunu düşünüyor. Fakirlerden yana olduğunu düşünenler sadece %16. Alt gelir gruplarının geçim sıkıntısı iktidarı ll.Parti yaptı.

Resim