Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın anne ve babasının personele talimat verdiği iddiaları gündeme getirilirken, Erdoğan'ın da Erkan'la ilgili rahatsızlıklarının olduğu öne sürüldü. Erkan'ın görevi bırakmak zorunda kalabileceği konuşuluyor.

Vazgeçilemeyen Mülakat Ayıbında ‘Aile’ Detayı... 200 Kaymakam 'Mülakat'la Alındı: Devlette 'Aile Kontenjanı' Vazgeçilemeyen Mülakat Ayıbında ‘Aile’ Detayı... 200 Kaymakam 'Mülakat'la Alındı: Devlette 'Aile Kontenjanı'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in programının yoğunluğunu gerekçe göstererek, ABD’deki yatırımcı toplantısında yalnız bıraktığı Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’la ilgili kulisler hareketlendi. Merkez Bankası Başkanı çalışanı Büşra Bozkurt’un, Erkan’ın babasının kurumda odası olduğunu, talimatlar verdiğini ve kendisinin işten çıkarılmasına neden olduğunu söylemesinin ardından, yeni iddialar gündeme geldi.

10 Haber yazarı Erdal Sağlam, Erkan’ın yüksek kiralar nedeniyle İstanbul’da ev bulamadığını anlattığı, “Apartman görevlimiz olan Sadık Abi’ye de çoğu zaman fiyatları soruyorum. Onu sorguya çekiyorum. Ben ‘indi’ diyorum. O ‘inmedi’ diyor. Sürekli ‘Fiyatlar inmedi, istersen git şu soğanın fiyatına bir bak’ diyor” gibi ifadelere yer verdiği söyleşisinin ardından hükümet tarafında rahatsızlığın arttığını belirtti.

Sağlam bugünkü yazısında, Ankara kulislerinde konuşulanları şöyle özetledi:

“Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevde kalmasının artık çok zorlaştığı anlaşılıyor. Bu arada geçen hafta New York’taki yatırımcı toplantısından sonra başkanın görünmediği, ABD’den dönmemiş olabileceği de konuşulanlar arasında.

Merkez Bankası koridorlarında son günlerin konusu Başkan Gaye Erkan’ın yakın zamanda ayrılacağına ilişkin söylenti ve beklentiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Erkan’la ilgili rahatsızlıkları olduğu, Erkan’ın yakın zamanda ayrılmak zorunda kalacağı personel arasında yoğun olarak konuşulmaya başladı.”

‘ERKAN YILIN İKİNCİ YARISINDA OLMAYABİLİR’

Büşra Bozkurt’un açıklamalarına ilişkin habere değinen Sağlam, “Bu haber sonrası tam anlamıyla çarşı karıştı ve söylentilerin iyice arttığını gördüm. Soruşturmalarımda Başkan Gaye Erkan’ın ve özellikle babasının kurumsal işlere bu kadar karışmasının yarattığı rahatsızlığın had safhaya ulaştığına şahit oldum. Özetle konu Ankara’da en üst seviyede rahatsızlık yaratmış durumda. Bu haberlerin sadece başkanın kendisine değil, Merkez Bankası’na da, uygulanan programa da darbe vurduğu çok açık.

Kişisel tahminim o ki seçimlere kadar bu konular sumen altı edilmeye çalışılsa da, Başkan Gaye Erkan’ın yılın ikinci yarısını başkan olarak görme ihtimali çok azalmış durumda. Bunu tahmin olarak söylerken Cumhurbaşkanlığı’nın seçimlere rağmen ‘daha önceden ayrılsın’ gibi bir karar verme ihtimali olduğunu da söylemeliyim.”

Editör: Ahmet Kacır