Gazze’de İsrail’in ölüm ablukası sürerken Batı da insanlık suçunu haykıran sanatçılara, sporculara abluka uyguluyor. Almanya’da Filistin’e destek veren futbolcu El Ghazi kadro dışı bırakıldı. Fransa ‘da Benzema’nın vatandaşlıktan çıkarılması istendi. İsrail güçleri, kışkırtıcı paylaşım gerekçesiyle Filistinli şarkıcıyı tutuklarken ‘Hepimiz kardeşiz’ diyen top model Gigi Hadid ölümle tehdit edildi.

İsrail ve Filistin’deki can kayıpları 5 bine ulaşırken Batı, Netanyahu’nun insanlık suçlarını perdelemek için her çabayı gösteriyor. Halklar sokaklara dökülürken yaşananları dünyaya haykıran tanınmış isimler susturulmaya çalışılıyor. Almanya’da oynayan Anwar El Ghazi ile Fransa’da top koşturan Youcef Atal kadro dışı bırakıldı. Fransa İçişleri Bakanı ise Filistin mesajı paylaşan Karim Benzema için “Teröristlerle ilişki içinde” iddiasını ortaya attı.

FRANKFURT KİTAP FUARI FİLİSTİNLİ YAZARIN ÖDÜLÜNÜ İPTAL ETTİ

Fransız milletvekili Valerie Bouay ise milli futbolcunun vatandaşlıktan çıkarılmasını istedi. Tepki çeken tavır kültür sanat dünyasına da sirayet etti. Frankfurt Kitap Fuarı, Alman Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Filistinli yazar Adania Shibli için düzenlenecek ödül törenini iptal etti. ‘Savaşın bedelini masumlar ödüyor’ tweeti atan model Gigi Hadid’e ise İsrail hükümeti ‘Bir haftadır rahat uyuyor musun Gigi? Seni görüyoruz’ paylaşımıyla yanıt verdi.

ŞİMDİ DE OKULU VURDULAR

Gazze’de el-Ehli Hastanesi’nde 471 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya tepkiler sürerken Filistin resmi haber ajansı, İsrail’in BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na ait okullardan birini vurduğunu duyurdu. Evlerini terk edenlerin sığındığı okulda can kayıpları olduğu bildirildi. Hastanelerdeki trajedinin korkunç boyutunu ise Filistinli Doktor Fadya Malhis şu sözlerle anlattı: Malzeme yokluğundan hastalara narkozsuz müdahale ediyoruz, koridorda ameliyat yapıyoruz. Gazze açık morga dönüşecek.

TÜRKİYE’DE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

İsrail’in Gazze’deki hastaneye yönelik saldırısında yaşamını yitirenler için 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Milli yas ilan edilmesinin ardından Türkiye’de bayraklar yarıya indirildi.

BIDEN YİNE ‘ARKANIZDAYIZ’ DEDİ

Karar'ın haberine göre, Hastane katliamından bir gün sonra Tel Aviv’i ziyaret eden ABD Başkanı, İsrail savaş kabinesi toplantına da katıldı. Görüşmede Gazze’ye kara harekatının tek seçenek olduğu vurgulandı. Biden’ın ise kabineye ‘ABD’nin Gazze’de İsrail’in herhangi bir kara harekatına destek olacağı’ sözünü verdiği kamuoyuna yansıdı. İsrail resmi devlet televizyonu KAN da ordunun kara operasyonu yapmak için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu.

2010krt01a-tum.jpg

İsrail’in Gazze’deki vahşeti 13 gündür sınır tanımazken, insanlık vicdanı da susturulmaya çalışılıyor. Spordan sanata modaya birçok tanınmış ismin İsrail’in zulmüne karşı sesini yükseltmelerine adeta gözdağı veriliyor. Son dönemlerde bu isimlere birçok kişinin eklenmesi dikkat çekiyor. Avrupa’daki futbol takımları, İsrail ordusunun saldırıları altındaki Filistin’e sosyal medya üzerinden destek veren futbolcuları kadro dışı bırakıyor.

Almanya Bundesliga ekiplerinden Mainz, sezon başında transfer ettiği Anwar El Ghazi’nin Filistin-İsrail savaşıyla ilgili yaptığı paylaşım nedeniyle sözleşmesini feshetti. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili milletvekili Johannes Steiger, Filistin’e destek paylaşımı yapan Almanya ekibi Bayern Münih’in Faslı futbolcusu Noussair Mazraoui’nin hem kulüple ilişiğinin kesilmesini hem de sınır dışı edilmesini istedi. BILD gazetesi, ‘’terör desteği yapıyor’’ manşeti attı.

İsrail’i kınayan bir açıklama yapan dünyaca ünlü futbolcu Karim Benzema ise birdenbire ‘terörist’ ilan edildi. Şu anda Suudi kulübü Al-Ittihad’da oynauan 35 yaşındaki Fransız golcünün tek yaptığı, “Tüm dualarımız bir kez daha kadınlar ve çocukları ayırt etmeyen haksız bombalamaların kurbanı olan tüm Gazze sakinleri için” ifadeleriydi. Bu açıklama üzerine Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Cnews Network canlı yayın açarak, “Karim Benzema’nın, Müslüman Kardeşler örgütü ile kötü şöhretli bağlantıları var. Bu grup Avrupa’da terörist olarak adlandırılıyor” dedi. Cezayir asıllı yıldızın vatandaşlıktan çıkarılması da istendi. Fransa 1. Futbol Ligi (Ligue 1) takımı Nice, sosyal medyadan Filistin’e destek mesajı paylaşan Cezayirli futbolcusu Youcef Atal’ın kadro dışı bırakıldığını açıkladı.

Futboldan sonra moda sektöründe de aynı tutum görülüyor. Hadid, Hamas’ın İsrail topraklarına düzenlediği baskını ve İsrail’in Gazze’ye bomba yağdırmasını Instagram hesabından kınamıştı. İsrail devletinin resmi Instagram hesabından Gigi Hadid’e verilen yanıt ise dikkat çekti: “Bir haftadır rahat uyuyor musun Gigi? Ya da evlerinde katledilen Yahudi bebeklere gözünü mü kapıyorsun? Sessizliğin durduğun yeri çok iyi gösteriyor. Seni görüyoruz.” Filistin asıllı ABD’li iş insanı Mohamed Hadid’in model kızları Gigi ve Bella Hadid, daha önce de Filistin’e verdikleri destekle ölüm tehditleri almıştı.

Öte yandan Filistinlilere destek veren sanatçılar baskı altında. Filistin’de sosyal medya hesabından‘La Galibe İllallah’ayetli paylaşım yapan şarkıcı Dalal Abu Amneh tutuklandı. Kanada’da Filistinli şarkıcı Nemahsis ülkesini desteklediği için plak şirketinden çıkarıldı.

Amerika’da Filistin Edebiyat Festivali düzenleyen Pensilvanya Üniversitesi ise bağışların kesilmesi tehdidiyle karşı karşıya. Almanya’da ise Documenta Sanat Sergisi, geçen yılki sergisinde antisemitizmle suçlanan Malezyalı sanatçıları yeniden kınayarak tarihe geçti.

Frankfurt Kitap Fuarı ise, Alman Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Filistinli yazar Adania Shibli için düzenlenecek töreni iptal etti. Fuar yönetimi ayrıca, ‘İsraillilerin sesini duyuracak özel etkinlikler’ düzenleyeceğini açıkladı. Açıkça İsrail’den yana tavır alan fuara tepki gösteren Sharjah Kitap Fuarı da fuardan çekildi. Türkiye’de kararı kınayan birçok isim de Kültür Bakanlığı’na fuardan çekilme çağrısında bulundu.

HASTANEDEN SONRA OKULU DA VURDULAR

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 3 bin 500’e yükselirken vahşet yine sınır tanımadı. İsrail savaş uçaklarının, önceki gece Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerini ve içinde evlerini terk eden insanların sığındığı Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) ait bir okulu vurduğu bildirildi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre İsrail, Gazze’nin güney kesimindeki Han Yunus Mülteci Kampı’nda UNRWA’ya ait okullardan birini vurdu. Evlerini terk etmek zorunda kalanların sığındığı UNRWA okuluna yönelik saldırıda ölenler ve yaralananlar oldu. Yine İsrail savaş uçakları, Han Yunus’taki Havuz bölgesinde evlerini terk edenlerin sığındığı Ahmed Abdulaziz Okulu yakınındaki bir evi de hedef aldı.

Hava saldırıları sonucu ölenlerin ve yaralananların olduğu belirtildi. İsrail savaş uçaklarının Gazze’nin Cibalya bölgesinde vurduğu evde 13 Filistinlinin yaşamını yitirdiği ve çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 15 kişinin de yaralandığı belirtildi. Gazze’de el-Ehli hastanesinde 471 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya tepkiler sürerken İsrail, bu kez Al-Quds Hastanesi’nin yakınına hava saldırısı düzenledi. Filistin Kızılayı, saldırı anına ait görüntüleri paylaştı. 8 bin Filistinlinin bulunduğu hastane ve yakınında can kaybı bildirilmedi.

Hastanelerdeki trajedinin korkunç boyutunu ise Filistinli Doktor Fadya Malhis şu sözlerle anlattı: Malzeme yokluğundan hastalara narkozsuz müdahale ediyoruz, koridorda ameliyat yapıyoruz. Gazze açık morga dönüşecek.