Kamu kurumlarının görev zararlarının gün geçtikçe büyüdüğünü söyleyen Türker Ateş, "İlk 9 ayda BOTAŞ’ın görev zararı 46 milyara, EÜAŞ’ın görev zararı 42 milyara dayandı. Seçim döneminde dağıtılan ucuz krediler Ziraat Bankası’na 12 milyar, Halk Bankasına 11 milyar lira görev zararı ödendi" dedi.

Kamuda 2023 görev zararı yılı oldu. İki kurumun görev zararı ek MTV'den elde edilen gelirini aştı.

2023, kamuda görev zararı yılı oldu. Kamu kuruluşlarındaki görev zararları, genel seçimlerin yapıldığı 2023’te yüzde 250 artarken CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, “Seçim harcamaları KİT’lerdeki görev zararlarını patlattı” değerlendirmesini yaptı. Ateş’in verilerine 2022 yılında kamu kurumlarının görev zararı 213 milyar lira iken, 2023’te yüzde 250 artışla 748 milyar liraya yükseldi. Ateş, “İktidarın yılbaşındaki hesabında yüzde 151 oranında sapma yaşandı. 2022 yılında 19 milyar lira görev zararı ödenen KİT’lere, bu yıl ödenen görev zararı tam 179 milyar 619 milyon lira. Artış oranı yüzde 820” değerlendirmesini yaptı.

YÜZDE 1.380 ARTTI

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) görev zararı, 2023’te yıllık bazda yüzde 1.380 artarak 74 milyar liraya çıktı. Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) zararı da 77 milyar liraya ulaştı. SGK’nın görev zararı yüzde 193 artarak 494 milyar lirayı aşarken, Ziraat Bankası’nın zararı 21, Halk Bankası’nın zararı da 16 milyar lira oldu.  Ateş, “Sadece EÜAŞ’ın ve BOTAŞ’ın görev zararları; deprem bahanesi ile toplanan 30 milyar liralık ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni fersah fersah aştı” diye konuştu.

24 Milyar Dolarlık Sıcak Para Geldi:Dünyanın En Yüksek faizini Alan Kaçıyor 24 Milyar Dolarlık Sıcak Para Geldi:Dünyanın En Yüksek faizini Alan Kaçıyor

kamu GRF

CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Üyesi Türker Ateş, kamu kurumlarının görev zararlarının her geçen gün çığ gibi büyümeye devam ettiğini söyledi.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre,  Türker Ateş, “İlk 9 ayda BOTAŞ’ın görev zararı 46 milyara, EÜAŞ’ın görev zararı 42 milyara dayandı. Seçim döneminde dağıtılan ucuz krediler Ziraat Bankası’na 12 milyar, Halk Bankasına 11 milyar lira görev zararı ödendi. Ek MTV olarak toplanacak 38 milyar lirayı tek başına BOTAŞ’ın görev zararları yuttu” dedi.

Geçen yıla göre KİT zararlarının çok ciddi biçimde arttığına dikkat çeken Ateş,  “Türkiye’nin en gözde KİT’leri ve kamu bankalarının görev zararları gün geçtikçe artıyor. Yakında bu kurumların zarar bahanesiyle özelleştirilmeleri gündeme gelirse kimse şaşırmasın” diye konuştu.

Merkezi bütçeden kamu kurumlarına aktarılan görev zararı ödemelerini değerlendiren CHP'li Ateş, geçen yıl BOTAŞ’a yılın tamamında 5 milyar lira görev zararı ödemesi yapıldığını bu yılın ilk 9 ayında yapılan ödemenin 46 milyar lirayı geçtiğini kaydeden Ateş, şu değerlendirmeyi yaptı:

 “Bu zararın tamamı ücretsiz doğalgaz verilmesiyle açıklanamaz, çünkü biliyoruz ki bu zamana kadar ücretsiz doğalgaz için Enerji Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler 2 milyar liraya bile ulaşamadı. Doğalgaz sözleşmeleri ticari sır gerekçesiyle açıklanmadığı için bu görev zararının neden kaynaklandığını bilemiyoruz.

Geçen yıllarda, EÜAŞ’a hiç görev zararı ödemesi yapılmadı. Bu yıl enteresan bir şekilde kuruma ilk 9 ayda 42 milyar liradan fazla zarar ödemesi yapıldı. Deprem bölgelerinde dahi insanlar ucuz elektrik kullanamazken, bu zarar nereden kaynaklanıyor anlamak mümkün değil. Akla ilk gelen, elektrik şirketlerine ucuz elektrik satılması. EÜAŞ’ın zararına yönelik çok ciddi soru işaretleri var.”

UCUZ KREDİLER KAMU BANKALARININ GÖREV ZARARLARINI UÇURDU

Ziraat Bankası’nın geçen yıl ilk 9 ayda 6,3 milyar lira olan görev zararının bu yıl 12, 6 milyara çıktığını belirten Ateş,  “Gene aynı dönemde Halk Bankası’nın 6,8 milyar lira olan görev zararı, 11,1 milyar liraya çıktı. Ziraat Bankası’nın görev zararı yüzde 98, Halk Bankası’nın görev zararı yüzde 62 arttı. İktidarın seçim yatırımlarının faturasını dolaylı yoldan vergilerimizle ödemeye devam ediyoruz” dedi.

Editör: Ahmet Kacır