İsrail'in Gazze'ye kara operasyonunun gecikmesi, ülkede tartışmalara yol açıyor. Jerusalem Post gazetesi, İsrail'in gözünün kuzey sınırındaki Hizbullah'ta olduğuna ve örgütün "saldırı için zaman kolladığını" düşündüğüne dikkat çekti.

75 Yıl Sonra Nekbe Planı: İçi Boş Söylemler Yerine İsrail'in Savaş Makinesini Durduracak Kimse Yok mu...? 75 Yıl Sonra Nekbe Planı: İçi Boş Söylemler Yerine İsrail'in Savaş Makinesini Durduracak Kimse Yok mu...?

Hamas’ın kanlı baskını sonrası Gazze’yi 11 gündür bombalayan İsrail’de beklenen kara operasyonuyla ilgili tartışmalar sürüyor.

İsrail hükümetinin uluslararası tepkilere rağmen Gazze’nin kuzeyinde yaşayanlara “Güneye gidin” çağrısı yapması ve süre vermesi, “Kara operasyonu başlıyor” endişesi yaratmıştı. İsrailli yetkililer, birliklerin en kısa zamanda Gazze’ye karadan gireceğini açıklamıştı ancak hafta sonu başlaması beklenen operasyonun gecikmesi soru işaretlerine yol açtı.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, konuyla ilgili dikkat çeken bir haber yayınladı. Haberde Gazze’ye hava saldırılarını yoğunlaştıran İsrail’in bazı endişeleri olduğuna, bu nedenle operasyon planını ertelediğine vurgu yapıldı.

‘HİZBULLAH SALDIRI İÇİN FIRSAT KOLLUYOR’

Jerusalem Post’a konuşan kaynaklar, bir dizi etkenin ertelemeye yol açtığını, ancak İsrail’in asıl endişesinin Lübnan’daki Hizbullah örgütü olduğuna dikkat çekti. Kaynaklara göre İsrail, bütün birlikleriyle Gazze’ye girmesi halinde Hizbullah’ın bu fırsatı değerlendirip kuzeydeki Lübnan sınırından ülkeye saldırı düzenlemesinden korkuyor.

Hizbullah’ın iki numaralı ismi Şeyh Naim Kasım, geçen hafta başkent Beyrut’ta Filistin’e destek gösterisinde “Zamanı geldiğinde İsrail’e müdahale etmeye hazırız” demişti.
İsrailli yetkililerin “Hizbullah fırsat kolluyor” düşüncesinde olduğunu ve İsrail’e kuzeyden cephe açılmasından endişelendiğini kaydeden kaynaklar, İran ve Lübnan’dan gelen sert açıklamaların da kaygıyla takip edildiği yorumunu yaptı.

ABD’NİN UYARILARI VE REHİNELER DE GÜNDEMDE

Jerusalem Post’un analizinde, Hizbullah’ın İsrail’le doğrudan çatışmaya girmekten kaçınarak İsrail’i “sahte güvenlik” algısıyla yanıltmaya çalıştığı görüşü de dikkat çekti. Her halükarda İsrail ordusunun Gazze’ye kara operasyonu düzenleyeceğini yazan gazete, buna karşın Hizbullah’ın manevralarının dikkatle takip edildiğini ve kuzey sınırında önlemleri artırdığını kaydetti.

Haberde, İsrail’in Hamas’ın elindeki rehineler ve ABD’nin “sivil ölüm” uyarıları nedeniyle de kara operasyonu konusunda dikkatli adım attığı kaydedildi.

İsrail, 2006’da Lübnan Hizbullahı’yla yaşadığı savaşta birliklerini geri çekmek zorunda kalmış, Hizbullah bölgede önemli bir siyasi ve askeri güce dönüşmüştü.