Hamas'ın rehin aldığı İsrailli Yasmin Porat'ın, İsrail işgal güçlerinin rehine öldürdüğüne ve Hamas üyelerinin kendilerine "insanca" davrandığına dair açıklama yaptığı röportaj, İsrail devlet televizyonu Kan tarafından yayından kaldırıldı.

Batı medyasında Hamas'ın gerçekleştirdiği katliam olarak yer alan Kibbutz katliamından günler sonra Hamas'ın elinden sağ olarak kurtulan İsrailli Yasmin Porat, röportaj verdiği İsrail devlet radyosu Kan'da yayınlanan Haboker Hazeh (Bu Sabah) programında Hamas üyelerinin kendisine ve diğer esirlere "insanca" davrandığını söyledi.

Sunucunun "İnsanca mı?" diye tekrar sorması üzerine Porat, "Evet. İnsanca, bu ne manaya geliyor? Bizi korudular, tedirgin olduğumuzu gördüklerinde bize içecek bir şeyler verdiler. Bizi sakinleştirdiler. Çok korkutucuydu ama kimse bize şiddet uygulamadı. Neyse ki başıma medyada duyduğuma benzer bir şey gelmedi" dedi.

'REHİNELERİ KESİNLİKLE İSRAİL GÜÇLERİ VURDU'

Hamas üyelerinin, rehineleri canlı kalkan olarak kullanarak ateş altına alınan evden Gazze'ye kaçmak istediğini belirten Porat, yapılan uyarı üzerine İsrail güçlerinin ateşi kestiğini ifade ederek, İsrail ve Hamas güçleri arasında saatler süren çatışmada hayatını kaybeden beş veya altı rehinenin yerde kanlar içinde yatarken gördüğünü açıkladı.

Esir Takasında Kriz Çözüldü: Rehineler Serbest Esir Takasında Kriz Çözüldü: Rehineler Serbest

Sunucunun "Çatışmada rehineler, kaçıranları ortadan kaldırmaya çalışırken kendi güçlerimiz tarafından vurularak öldürülmüş olabilir mi?" sorusuna "Kesinlikle" ifadesiyle karşılık veren Porat şu ifadeleri kullandı:

"Benim için acı verici, rehineler de dahil olmak üzere oradaki herkese ateş açtılar. Karşılıklı çatışma çok şiddetliydi. Saat 5.30 civarında serbest bırakıldım. Saat 8.30'da çatışma sona erdi. Sert çatışmalardan sonra, bu küçük bir eve tank atışları bile yapıldı. Çatışmanın olduğu yer büyük değildi. Orada herkes öldürülmüştü".

MÜLAKAT YAYINDAN KALDIRILDI

Karar'dan Selman Cömert'in haberine göre, ABD merkezli The Electronic Intifada haber sitesine göre, İsrail devlet radyosu Kan, İsrail'in sivil öldürdüğüne dair açıklamaları bulunan Porat'ın bu sesli mülakatını yayından kaldırdı.