İSRAİL'in Gazze'deki Filistinlilere yönelik saldırılarda vahşette sınır tanımadığı bir kez daha ortaya çıktı. Uluslararası Af Örgütü, İsrail ordusunun kentin yoğun nüfuslu sivil bölgelerinde kullandığı beyaz fosfora dair kanıtlarını yayımladı. Yapılan açıklamaya göre Uluslararası Af Örgütünün Kriz Müdahale Programı, İsrail ordusunun ciğerleri patlatarak insanların feci şekilde ölümüne yol açan fosfor bombaları atıldığını belgeleyen ikna edici kanıtlar topladı. Örgütün Kriz Kanıt Laboratuvarı'nın doğruladığı video ve fotoğraflar, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana bombaladığı Gazze'de beyaz fosfor kullandığını gösteriyor.

İsrail, sivil bölgelerde kullanılması yasak olan fosfor bombalarını gece gündüz atıyor. Filistinliler can çekişerek ölüyor.

BOMBALAR SDEROT'TA KONUŞTU

Toplanan kanıtlar arasında, Anadolu Ajansı (AA) foto muhabiri Mustafa Al-Kharouf'un 9 Ekim'de çektiği  ABD Savunma Bakanlığı Tanımlama Kodu'nun “beyaz fosfor esaslı mühimmat” için kullandığı D528 etiketli M825 ve M825A1 top mermilerinin fotoğrafı da yer aldı. Sderot'ta konuşlanmış, 18-22 kilometre menzilli M109 obüsleri, Gazze Şeridi'nin kuzey yarısını İsrail ordusunun vuruş menziline konuluyor.

Ciğerleri parçalıyor: Yoğun sivil nüfusun bulunduğu bölgelerde kullanımı yasak olan beyaz fosforun dumanı, solunduğunda ciğerlerde ani yaralar oluşturuyor, nefessiz bırakarak boğulmaya yol açıyor. Ciltte yanık oluşturuyor, oksijenle temas ettiği anda kolayca alev aldığı için yangınlara yol açıyor.

Gazze'ye saldırılarda en büyük zararı çocuklar görüyor. Ağır yaralanan bir kız çocuğunu hastaneye zor yetiştirildi.

Son günlerde sosyal medyada yer alan videolarda beyaz fosforlu mühimmatın kuvvetli patlayıcı top mermileriyle birlikte kullandığı görülüyor. Top mermilerinin havada patlarken yoğun beyaz duman çıkaran parçacıklar saldığı, bunun M825 ve M825A1 topçu mermilerinin kullanımıyla tutarlı olduğu aktarıldı. (AA)