”İsrail’e karşı HAMAS ile birlikte omuz omuza mücahede veren İslami Cihad Hareketi’nin liderlerinden olan İhsan Ataya, önemli açıklamalarda bulundu.

“GAZZE KAYBEDERSE SIRA DİĞER İSLAM ÜLKELERİNE GELECEK…

İsrail’i rejiminin Gazze’de başarılı olması halinde sıranın diğer İslam ülkelerine geleceğini aktaran Ataya, “Müslüman ülkelerin asli sorumluluklarının en önde geleni İsrail’e karşı durmaktır. Tabii bunu yapmaları bir sorumluluk. Bence İslam ülkeleri, Filistin direnişine teşekkür etmeli. Çünkü İsrail, Filistin direnişini yok edebilirse tek tek İslam ülkelerini hedef alacak. O nedenle Filistin direnişi aslında tüm İslam ülkeleri için savaşıyor” dedi.

7 Ekim 2023 tarihinde başlayan “Aksa Tufanı Operasyonu” yoluna doludizgin devam ediyor. İşgalci İsrail rejimine karşı verilen mücadelenin bileşenlerinden birini de İslami Cihad Hareketi teşkil ediyor. İsrail’e karşı HAMAS ile birlikte omuz omuza mücahede veren İslami Cihad Hareketi’nin liderlerinden olan İhsan Ataya, Millî Gazete’ye yapmış olduğu açıklamalarda İsrail’in sonunun yakın olduğunu vurgulayarak, Filistin direnişinin kesin zafere çok yakın olduğunu belirtiyor.

İSRAİL, BÜYÜK KAYIPLAR VERDİ”

İslami Cihad hareketinin liderlerinden olan İhsan Ataya, gazetemize yapmış olduğu açıklamalarda İsrail’in gerçekleştirdiği soykırımın en büyük destekçilerinin ABD ve İngiltere olduğunu söyledi. Filistin direnişinin tüm zorluklara rağmen İsrail’in saldırılarına karşılık verdiğini ve Siyonistlerin özel birliklerinin büyük bir kayba uğradığını kaydeden Ataya, “Direniş sabırlı ve metanetli bir şekilde İsrail’in saldırılarına karşılık veriyor ve İsrail’in özel birliklerine dahi zarar veriyor. İsrail, çok sayıda kayıp verdi” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL, HİÇBİR HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİREMEDİ”

Ataya, savaşın ilk gününden bugüne dek dünyanın dört bir yanındaki vicdanlı insanların Gazze ile dayanışma adına birtakım etkinlikler düzenlediğini ve yöneticilerinin İsrail ile iş birliği yapmalarına rağmen halkların dik durduğunu belirtti. İsrail’in büyük bir yenilgi aldığını dile getiren Ataya, “Burada şunu da unutmamak gerekir; Filistin direnişine destek veren toplulukların verdiği destek Gazze halkına büyük destek oldu. Ayrıca hem askeri hem de siyasi anlamda direniş ekseninin verdiği destek de çok önemli ve etkilidir. Sonuç olarak bu süreçte İsrail, hiçbir hedefini gerçekleştiremedi. İsrail, büyük bir yenilgi aldı” diye konuştu.

ATEŞKES, FİLİSTİN LEHİNE OLACAK

İsrail rejimi ile HAMAS arasındaki ateşkes görüşmelerine dair de değerlendirmelerde bulunan İhsan Ataya, ateşkesin ancak Filistin lehine olursa kabul göreceğini kaydetti. Ataya, konuya ilişkin olarak, “Siyonist rejim ve yandaşı ABD sahada katliama devam ettiği sürece ve Filistin halkının haklarına riayet etmediği sürece savaş sürecek. Eğer ateşkes olacaksa da Filistin lehine bir ateşkes olacak” dedi.

“FİLİSTİN DİRENİŞİ TÜM ÜMMET İÇİN SAVAŞIYOR”

İslami Cihad liderlerinden olan Ataya, Gazze’de yaşanan soykırım sürecinde İslam ülkelerinin liderlerinin sergilediği tutumun hayal kırıklığından ibaret olduğunu da vurguladı. Ataya, konuya dair, “Müslüman ülkelerin asli sorumluluklarının en önde geleni İsrail’e karşı durmaktır. Tabii bunu yapmaları bir sorumluluk. Bence İslam ülkeleri, Filistin direnişine teşekkür etmeli. Çünkü İsrail, Filistin direnişini yok edebilirse tek tek İslam ülkelerini hedef alacak. O nedenle Filistin direnişi aslında tüm İslam ülkeleri için savaşıyor” sözlerini sarf etti.

“FİLİSTİN HALKINA TEŞEKKÜR EDİLMELİ”

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail’e karşı dava açmasının İslam ülkelerini mahcup etmesi gerektiğini söyleyen Ataya, “Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Batı ülkeleri açık açık ve hukuka aykırı bir şekilde İsrail’e destek veriyorlar. Peki Gazze’de ümmetin mukaddesatını savunan Müslüman kardeşlerimize İslam ülkelerinin yöneticilerinden bir destek gelmesi gerekmez miydi? Filistin’de İsrail’e karşı savaşırken şehit olan mücahitlere teşekkür etmemiz lazım. Filistin halkı tam anlamıyla bu savaşta kurban veriyor. Bu anlamda asıl teşekkürü bu insanlara etmemiz gerekiyor” dedi.

“DİRENİŞE DESTEK İÇİN YAPILABİLECEK ÇOK ŞEY VAR”

İhsan Ataya, Filistin direnişine destek olmak isteyen halkların yapmaları gerekeni de anlattı. Türk halkının ve diğer halkların yapması gereken çok şey olduğunu belirten Ataya, “Evvela basın ve enformasyon noktasında sizlere büyük iş düşüyor. Bunun dışında sosyal medyayı aktif kullanmanız ve insanlara gerçekleri ulaştırmalısınız. Aynı zamanda kültürel alanda gençleri ve bilgisiz vatandaşları bilinçlendirmemiz gerekiyor. Filistin direnişine her alanda destek olabilirsiniz. Böylece Filistin halkının zaferine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca dua edebilir ve Filistin’e manevi destek sağlayabilirsiniz. Boykot uygulamayı da unutmamalıyız. Direniş hareketlerine maddi destek vermeniz de önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

“DİRENİŞİN SIRRI İMAN”

Gazetemizin yönelttiği “Direnişin sırrı nedir?” sorusunu da yanıtlayan Ataya, dikkat çeken sözler sarf etti. Ataya, sorumuza cevaben, “Direnişin başarısının sırrı güçlü bir imana sahip olmalarıdır. Allah’a iman etmeleri ve topraklarına sahip çıkmaları çok önemli. Gazze halkı, kurban vermekten ve bedel ödemekten çekinmiyor. Aynı zamanda bu savaştaki soykırıma rağmen gerçekleştirdikleri direniş büyük önem arz ediyor. Bununla birlikte şuurları çok güçlü. İsrail’in amacının farkındalar. Bütün bu faktörler Filistinlilerin destan yazmasını sağlıyor” dedi.

Kaynak: Milli Gazeye / Bekir Şirin