Kassam Tugaylarının medya ofisi tarafından 3 kadın esir askerin, İsrail hükûmetine ve Başbakan Binyamin Netanyahu’ya seslendikleri bir video yayımlandı. Videoda konuşan kadın askerlerden Karina (19), İsrail hükûmetinden savaşı durdurmasını, esir takası anlaşması yapmasını ve onları canlı olarak kurtarmasını istedi.

Çantasını Alan Yola Düştü: Almanya’ya Kaçak Türk Akınında Patlama Çantasını Alan Yola Düştü: Almanya’ya Kaçak Türk Akınında Patlama

“Siz sadece kendinizi düşünüyorsunuz; sizden utanıyorum”

HAMAS’tan çok İsrail devletinden korktuğunu ifade eden asker, “Ailelerimize, bizi kurtarmak için elinizden geleni yaptığınız yalanını söylemekten vazgeçin çünkü siz gerçekte hiçbir şey yapmıyorsunuz. Benim gibi esirleri öldürmeye devam ediyorsunuz. Siz sadece kendinizi düşünüyorsunuz; sizden utanıyorum” diye konuştu.

“24 saat bombardıman altında yaşıyoruz”

Bir diğer esir asker Danielle Jablou (19) ise 24 saat bombardıman altında yaşadığını ve hayatı için çok endişelendiğini ifade etti. “Esir alındığımızda hükûmetimiz neredeydi? Ben bir asker olarak devlet için her şeyimi verdim ve Gazze Şeridi’nde tehlikeli bir pozisyonda hizmet ettim ama siz beni gözden çıkardınız” diyen asker, İsrail hükûmetinden, tüm esirler evlerine dönünceye kadar üzerine düşen görevi yerine getirmesini istedi.

“İsrailli esirleri İsrail öldürüyor”

Üçüncü asker Doron ise sürekli bomba ve tank sesleri altında yaşadığını, ateş altında bir yerden diğerine kaçmak zorunda kaldığını söyledi. İsrail ordusunun, esir arkadaşlarını öldürdüğüne işaret eden asker, “Onları siz öldürdünüz ve daha ilk gün bizi gözden çıkardınız” ifadesini kullandı. Kadın asker, başta Netanyahu olmak üzere hükûmete ve bakanlara, savaşı durdurma ve başka esirler ölmeden takas anlaşması yapma çağrısında bulundu.
İsrail devlet televizyonu KAN’ın 25 Ocak’taki haberinde, Katar’ın, HAMAS’ın esir takasına ilişkin müzakereleri askıya aldığını İsrail’e ilettiği belirtilmişti.

Kaynak: Milli Gazete

Editör: Ahmet Kacır