Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1200 İsraillinin hayatını kaybettiği aktarılmıştı.

Filistin  Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 1055 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 184 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Saldırılarda yüzlerce çocuk yaşamını yitirirken, haber ajanslarının geçtiği fotoğraflar çocukların nasıl şiddetin hedefi haline geldiğini ortaya koydu:

İsrail savaş uçaklarının Gazze kentinin güneyinde Şamlah ailesinin evine hava saldırısı düzenledi. Saldırıda Şamlah ailesinden hayatını kaybeden 8 kişi için düzenlenen cenaze töreninde çocuklar gözyaşlarına boğuldu.

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Sağlık Bakan Yardımcısı Yusuf Ebu er-Riş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze’de bulunan hastanelerdeki tüm yatakların dolduğunu, ilaç ve tıbbi malzemelerin de tükenmek üzere olduğunu söyledi. 

Ebu Riş, “İsrail’in Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü bombardımanda vurulanların yüzde 60’ı kadın ve çocuklardan oluşuyor.” dedi. 

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırıları devam ediyor. Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlenen hava saldırısı sonucu bölgedeki çok sayıda bina yıkıldı. Bölgeye gelen sivil savunma ekipleri ve bölgedeki vatandaşlar, arama kurtarma çalışması yaptı.

İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği hava saldırılarında tüm ailesini kaybeden kız çocuğu Tala Huseyin Ebu Dakka (10), küçük yaşta öksüz kaldı. Han Yunus kentine bağlı Abasan al-Kabira beldesindeki evinin enkazı altından sağ çıkarılan Ebu Dakka, annesi, babası, üç kardeşi ve diğer dört yakınını kaybettiği haberiyle sarsıldı. Yaşadığı olayın ardından sürekli gözyaşı döken Ebu Dakka, ailesinden sağ kalan anneannesi tarafından teselli ediliyor. ( Abed Zagout – Anadolu Ajansı )

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırıları sürüyor. Saldırı sonucu yıkılan binalarda sivil savunma ekipleri ve bölgedeki vatandaşlar, enkaz altında arama kurtarma çalışması yaptı. Kuzeni tarafından enkazdan çıkarılan Filistinli küçük kız hayatını kaybetti. ( Belal Khaled – Anadolu Ajansı )

İsrail’den Gazze Şeridi’ne giden su borularındaki su akışının durdurulmasının ardından, Gazze genelinde su sıkıntısı yaşanıyor. Han Yunus kentindeki Filistinliler, sebillerden doldurdukları suları evlerine taşıdı. ( Abed Rahim Khatib – Anadolu Ajansı )

Sözcü'nün haberine göre, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında ölen Filistinlilerin arasında çok sayıda çocuk bulunuyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısında yıkılan evin enkazı altında kalan 6 aylık Sema el-Mısri isimli bebek, Filistin Sivil Savunma ekiplerinin çalışmaları sonucu sağ olarak kurtarıldı.

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentinde bulunan çok sayıda binayı bombaladı.

İsrail savaş uçaklarının, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarından uzaklaşmaya çalışan aileler…

İsrail savaş uçaklarının başlattığı yoğun bombardıman sonucu evi yerle bir olan AA foto muhabiri Ali Jadallah enkaz altından çocuklarının kıyafetlerini çıkardı. (Mustafa Hassona – Anadolu Ajansı )

İsrail savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırılarında Gazze’nin batısındaki El-Garbi Camisi yıkıldı. Bu yıkımla birlikte İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarında yıkılan cami sayısı 6’ya yükseldi. Cami çevresindeki yıkılan binalardan bir kız çocuk sağ olarak çıkarıldı. (AA)

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanı şiddetle kınandı.
İsrail’in saldırılarında fosfor ve misket bombaları da kullandığına işaret edilen açıklamada, “İsrail Gazze’deki halkımıza karşı uluslararası yasaklı silahları kullanarak soykırım suçu işliyor.” ifadeleri yer aldı. 

Denizaltında En Güçlü Ülkeler Belli Oldu: Türkiye'nin Listedeki Sırası Dikkat Çekti Denizaltında En Güçlü Ülkeler Belli Oldu: Türkiye'nin Listedeki Sırası Dikkat Çekti

Gazze’de her şeyin bombardımana maruz kaldığı ve şu ana kadar yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Katliam, yıkım ve göç ettirme suçları, işgal devletinin Gazze Şeridi’nde Filistin vatandaşlarına karşı soykırım suçu işlediği anlamına geliyor. Bu, savunmasız sivil vatandaşları barbarca toplu cezaya maruz bırakan açlık ve temel ihtiyaçları kesen çılgın bir kampanya gölgesinde yapılıyor.”