İsrail, saldırıların 22'nci gününde Gazze'yi yoğun bombardımana tutarken ölüm kalım savaşı veren Gazzelilerin dünyayla bağlantısı kesildi. Uluslararası kurumlar Gazze'de dün geceki saldırılarda büyük bir katliam yaşanmış olabileceğinden endişe ediyor.

İsrail saldırılarında günlerdir binlerce kişinin öldüğü ya da yaralandığı Gazze, dün en korkunç gecelerinden birini yaşadı.

İsrail ordusu, gece boyu Gazze’nin pek çok noktasını havadan ve karadan vurmaya devam ederken bölgeyle iletişim tamamen kesildi.

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail güçleri Gazze’nin kuzeyini topçu ateşiyle vurdu. İsrail uçakları ise Eş-Şati ve Nuseyrat mülteci kampları ile Beyt Lahiya, Beyt Hanun ve Gazze’nin doğusundaki başka bölgelerde evleri havadan hedef aldı.

Gazze Şeridi’nin kuzeydoğusunda İsrail ordusuna ait bir tankın, anti-zırh füzeleri ile hedef alındığı ifade edilen haberde, Gazze Şeridi’nin farklı bölgelerinde Filistin direniş güçleri ile İsrail güçleri arasında silahlı çatışmaların yaşandığı kaydedildi.

İsrail ordusu ise gece boyunca Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları’na ait 150 yeraltı hedefinin savaş uçaklarıyla bombalandığını iddia etti.

İSRAİL İLE HAMAS ARASINDA ŞİDDETLİ ÇATIŞMA

Kassam Tugayları mensuplarının Beyt Hanun ve Bureyc Mülteci Kampı’nın doğusunda İsrail’in kara saldırısına karşı koydukları ve bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

Gazze’de gece boyu durmayan saldırılar İsrail’in Sderot kentinden de görüldü.

İsrail ordusu ise, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırına yönelik operasyonun, “resmi bir kara harekatı olmadığını” açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, dün yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarını artırdıklarını ve geceleyin kara operasyonlarını genişleteceklerini açıklamıştı.

KATLİAM UYARISI

İsrail’in yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve  internet  iletişim hizmetlerinin tamamen kesilmesi ve elektriğin de olmaması nedeniyle sivil savunma ekipleri ile ambulansların saldırıların olduğu bölgelere ulaşım sağlayamadığı, ölü ve yaralılarla ilgili de bilgi alınamadığı ifade edildi.

Filistinli Gazeteciler Sendikası, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in, internet ve telefon hizmetinin kesildiği Gazze’de gazetecilere dönük “katliam” yapabileceği uyarısında bulundu.

İsrail’in şu ana kadar 20’yi aşkın gazeteciyi, ailelerinden de onlarca kişiyi öldürdüğüne ve onlarca basın kurumunu hedef aldığına işaret edilen açıklamada, bunun, gazetecilerin, işlenen suçları dünyaya duyurmasına engel olmak için resmi bir kararla ve sistematik bir politika çerçevesinde yapıldığı kaydedildi.

Gazze’deki Filistin  Sağlık Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’ye saldırılarında öldürülenlerin sayısının 3 bin 38’i çocuk, 1726’sı kadın ve 414’ü yaşlı olmak üzere 7 bin 326’ya çıktığını, 18 bin 967 kişinin de yaralandığını duyurmuştu. Sözcü-  (AJANSLAR)