Son dönemde Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler normalleşme sürecine girerken bu hafta kritik bir gelişme yaşandı…

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen önceki gün Türkiye'de uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir İsrail vatandaşının, Ankara-İsrail hattında kurulan temaslar sonucu ülkesine döneceğini ifade etmişti.

Cohen, gelişmeyi bu fotoğrafla paylaşmıştı.

Sosyal medya platformu X üzerinden açıklamada bulunan Cohen, “Ne mutlu ki Başkan Herzog'un, benim ve diğer yetkililerin araya girmesinden sonra 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Danny Awka hafta başında ailesinin yanına dönecek. Bu, İsrail Devleti ve Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail vatandaşları için yaptığı birçok çabanın bir parçası ve İsrail ile Türkiye arasındaki yakınlaşmanın kanıtıdır. Sorunun çözümüne katkı sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Fidan'a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Dört yılın ardından dün Danny Aweke isimli adam İsrail’e ulaştı. 35 yaşındaki Aweke, Türkiye ve İsrail’deki yetkililere teşekkür etti. Aweke, “Hep bu anı bekliyordum, ailemle ve arkadaşlarımla görüşmeyi dört gözle bekliyordum. Özel olarak, milletvekili Pnina Tamano-Shata’ya beni çıkarmak için diplomatik olarak müdahalede bulunduğu için teşekkür ediyorum.  Bütün İsrail halkına teşekkür ediyorum” dedi.İsrail ordusunda görev yapan ve daha öncesinde sicili temiz olan Aweke, 2019 yılının Ocak ayında bavulunda 34 kilogram gat maddesi bulunduğu için tutuklanmıştı. Aweke, Almanya’ya gitmek üzere aktarma yaptığı İstanbul’da yakalanırken kendisi, “Uyuşturucu kaçakçıları beni kandırdı” demişti.

Çiğnenerek tüketilen ve Yemen otu olarak da bilenen uyarıcı gat maddesinin kullanımı Türkiye,  ABD ve birçok Avrupa ülkesinde yasaklı olsa da gat doğal halinde İsrail'de kullanılabiliyor.

BAŞKA BİR CEZAEVİNE NAKLEDİLMİŞTİ

İsrail basınına göre Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Erdoğan üzerinde diplomatik baskı kurarken Dışişleri Bakanı Cohen de Hakan Fidan'a Aweke'ye verilen cezanın gözden geçirilmesi çağrısı yaptı. Knesset üyesi Pnina Tamano-Shata'nın da dahil olduğu çabalar sonucu 4 yıldır hapis yatan Aweke'nin İsrail'e dönüşü için Türkiye ile anlaşıldığı belirtildi.

Sözcü'de yer alan habere göre, Ailesi de bir açıklama yayınlayarak Danny Aweke'nin serbest bırakılması için 4 yıldır büyük çaba harcadıklarını kaydetti.

İsrailli adam, 2019'da yanında 100 dolar para ve 34 kilo gatla yakalanmış ve tutuklanmıştı. Awka'nın hapishanede İranlı ve Suriyeli mahkumlar tarafından taciz edildiği yönündeki iddiaları nedeniyle İsrail  Dışişleri Bakanlığı Awka'nın başka bir cezaevine nakledilmesini de sağlamıştı.