Art arda gelen zamlar vatandaşı çileden çıkarmaya devam ediyor.  Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeni ile geçim derdine düşen vatandaş şimdi ise ekmek dahi alamaz hale getiriliyor.

Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı, asgari ücret belirlenmesi ve maliyetlerin yükselmesi nedeniyle ocak ayında ekmek fiyatlarının yeniden artabileceğini dile getirdi.

Prof. Dr. Hakan Kara Ertelenen Zamlara Dikkat Çekti: Memur ve Emekli İçin Enflasyon Rakamları Manipüle Edildi Prof. Dr. Hakan Kara Ertelenen Zamlara Dikkat Çekti: Memur ve Emekli İçin Enflasyon Rakamları Manipüle Edildi

Kasım ayının başında İstanbul'da hazırlanan 'Azami Ekmek Fiyat Tarifesi'nde '1 kilogram ekmek fiyatı azami 40 TL'yi geçmemek kaydıyla 200 gram ekmek için 8 TL' olarak belirlenmişti. Ancak İstanbul genelinde ekmek fiyatları ilçeden ilçeye farklılık gösteriyor. Bazı ilçelerde 8 TL'den satılırken, diğer yerlerde bu fiyat 10 TL'ye kadar çıkabiliyor.

İstanbul Valisi Davut Gül, ilçeler arasındaki ekmek fiyatı farklılıklarına tepki göstererek, "Halkın mağdur olmaması için Tarım İl Müdürlüğü ve belediyelerimizi etkin fiyat denetimi yapmaya davet ediyorum" demişti.

Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Balcı, Halk TV'ye yaptığı açıklamada, İstanbul'da görülen farklı ekmek fiyatlarına değindi. Asgari ücretin etkisiyle ocak ayında ekmek fiyatlarının artabileceğini belirten Balcı, fiyat farklılıklarına karşı denetimlerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Milli Gazete'de yer alan habere göre, Balcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İstanbul'da da ekmeği 240-250 gram yapıp 10 TL'den satan işletmeler var. Bir ekmek 8 liraya satılıyorsa İstanbul'un her yerinde böyle olmalı. Gramı yüksek olsa bile 10 liradan satılması doğru değil.
4-5 ilçede 10 liradan satılıyor. Zincir markette 10 lira değil. Denetimlerle en kısa zamanda düzelmesi gerekiyor.
Maliyetler yükseliyor, un fiyatları yükseliyor, asgari ücretin artmasıyla birlikte ücret farkı söz konusu olacak. Asgari ücrette ne kadar artış olursa çalışana verilen ücret o oranda artacak. Asgari ücretteki farktan un fiyatının sürekli artış göstermesi maliyet artışı ciddi maliyet arışı oluşturacak. Ocakta ekmek fiyatlarında artış olabilir. "
Editör: Ahmet Kacır