Kripto para piyasası, ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Bitcoin ETF onayı için büyük bir beklenti içindeydi. Ancak bugün sabah saatlerinde SEC'in X hesabından yapılan sahte bir duyuruyla piyasada büyük hareketlilik yaşandı.

SEC'in X hesabından yapılan duyuruda, tüm spot Bitcoin ETF'lerinin onaylandığı belirtiliyordu. Bu duyuruyla birlikte Bitcoin fiyatı kısa sürede 48 bin dolar seviyesine kadar yükseldi.

Kalitesiz Gıda Korkusu: Gıda Fiyatlarında Hep Aynı Tablo Zam, Zam, Zam… Kalitesiz Gıda Korkusu: Gıda Fiyatlarında Hep Aynı Tablo Zam, Zam, Zam…

Ancak kısa bir süre sonra SEC Başkanı Gary Gensler, kurumun hesabının hacklendiğini ve herhangi bir ETF'e onay verilmediğini açıkladı.

BITCOIN’DE SERT HAREKET

Sahte duyuru 20 dakikadan kısa silinmeden önce en az 1 milyon görüntülenme aldı. Olaya tepki olarak, Bitcoin fiyatı kısa bir süre için yaklaşık 48 bin dolara yükseldi, ancak kısa bir süre sonra 45 bin doların altına düştü.

SEC'in açıklamasının ardından Vitcoin fiyatı sert bir şekilde geriledi ve 45 bin doların altına düştü. Bitcoin şu sıralarda 45 bin 974 dolar civarında hareket ediyor.

X SORUMLULUK ALMADI

X'in güvenlik ekibinden yapılan açıklamada, hesabın ele geçirilmesinin X'in sistemlerinin ihlal edilmesinden değil, kimliği belirsiz bir kişinin SEC ile ilişkili bir telefon numarasının kontrolünü ele geçirmesinden kaynaklandığı belirtildi.

SEC'E TEPKİ YAĞDI

Kripto para dünyasından ise SEC'e yoğun tepki geldi. SEC'in, yatırımcıları koruyacağını söyleyen bir kurumun kendi hesabını koruyamadığı gibi eleştiriler yapıldı.

Kaynak: Karar

Editör: Ahmet Kacır