Sivillere bomba yağdıran, aç ve susuz bırakan Tel Aviv 'Gazze'yi Filistinlilerden arındırma' çabasında üçüncü aşama olan 'tehcir'i devreye soktu. Ancak kanlı ültimatoma rağmen 1 milyon kişi evini terk etmeyi reddetti. Netanyahu'nun 'Ya katlederiz ya süreriz' politikası karşısında Batı'nın tam desteği, İslam dünyasının ise sessizliği insanlığın utanç hafızasına işlendi.

İsrail 'Hamas'a karşılık' diyerek sivillere 9 gündür bomba yağdırırken Gazze'yi istila projesi kapsamında 'Kenti terk edin' çağrısı da yaptı. İsrail Dışişleri eski Bakan Yardımcısı “Gidecek Filistinlilere Mısır kapılarını açsın” dedi. Ancak bir yandan üstlerine füze yağmasına bir yandan açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalmalarına rağmen 1 milyon kişi evini terk etmedi. Kara harekatı için son aşamaya geçildiği süreçte gidenlerin sayısı 100 binde kaldı.

TEL AVİV 75 YIL SONRA YENİ BİR NAKBA İÇİN ÇABALIYOR

Tel Aviv'in girişimi, 1948'de Filistinlilerin zorla sürüldüğü 'Büyük Felaket'in tekrarı endişesini büyüttü. Milyonlara dönük kanlı tehcir planı işletilirken Batılı başkentlerden Netanyahu hükümetine desteği arttı. Pentagon ikinci uçak gemisini göndereceğini duyurdu. AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise liderlerin katılımıyla 26-27 Ekim'de düzenlenecek konferans öncesi "Hiçbir şey İsrail'e vahşi terör saldırılarını haklı gösteremez" dedi.

KUVÖZDEKİ BEBEKLER, AÇ SUSUZ KALANLAR SON NEFESİNDE

İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 300'ü aşarken Gazze'deki Sağlık Bakanlığı nüfusun yüzde 70'inin sağlık hizmetlerinden mahrum kaldığını duyurdu. Tel Aviv'in hastanelerin boşaltılmasına dönük çağrısı karşısında da Dünya Sağlık Örgütü 'Diyalizde, yeni doğan kuvözünde bakım almak zorunda olan hastalar var' açıklaması yaptı. BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı Direktörü Philippe Lazzarini ise "Susuzluk artık bir ölüm kalım meselesi haline geldi" dedi.

1610krt01a-tum.jpg

Karar'da yer alan habere göre, İsrail, Hamas’ın silahlı kanadının 7 Ekim’de yaptığı ve Mısır istihbaratınca günler önceden bildirildiği iddia edilen baskına karşı misillemeyi katliam ve tehcir için fırsata çeviriyor. Sivillere aralıksız bomba yağdıran, aç ve susuz bırakan Tel Aviv’deki aşırı sağ hükümet yavaş yavaş buradaki halkı Mısır’daki Sina Çölü’ne sürmenin planlarını dillendirmeye başladı.

Eski İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve üst düzey diplomat Danny Ayalon’un El-Cezire canlı yayınında açık açık ‘’Gazzeliler Sina Çölü’ne gitsin.’’ sözlerini kullandı. Ayalon, Suriye’den kaçan Suriyelilerin Türkiye’ye sığındığı örneğini göstererek; Gazzelilerin de Mısır’a gitmeleri gerektiğini söyledi.

El-Cezire spikeri, Ayalon’un ifadeleri sonrası tepki gösterdi. Netanyahu’nun ‘Ya katlederiz ya süreriz’ politikası karşısında Batı’nın tam desteği, İslam dünyasının ise sessizliği yine insanlığın utanç hafızasına işlendi. Ancak bir yandan üstlerine füze yağmasına bir yandan açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalmalarına rağmen 1 milyon kişi evini terk etmedi. Kara harekatı için son aşamaya geçildiği süreçte gidenlerin sayısı 100 binde kaldı. İsrail Ordusu’nun, dün tahliyelerle ilgili son güncellemesinde, hala Kuzey Gazze’de bulunan sivillerin Türkiye saatiyle 10:00 - 13:00 arasında güneye geçmeleri gerektiğini vurgulanmıştı. Tahliyelerin Beyt Hanun’dan Han Yunus’a giden tek bir güzergahta yapılması gerektiği ve bu güzergahın hedef alınmayacağı kaydedilmişti. İlk olarak Cuma verilen 24 saatlik süre önceki gün öğleden sonra dolmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü ise tahliye çağrısını kınadı ve hastanelerde yatanların zorla yerinden edilmesinin bir “ölüm cezası” olacağını belirtti.İsrail saldırılarının devam ettiği ve kuşatma altında tutulan Gazze’de halk temel gıda maddeleri ve içecek temiz su bulamıyor.

‘HASTANELER TOPLU MEZARA DÖNÜŞECEK’

Hastaneler ise kaynaklarının yüzde 95’ini tükettiğini duyurdu. BM ve uluslararası kuruluşlar, “insani kriz” uyarısında bulunuyor. Gazze’deki en büyük hastane konumundaki El Şifa Hastanesi Direktörü Muhammad Salima, İsrail’in saldırılarında yaralananların sayısının sağlık kurumunun imkan ve kabiliyetlerinin üzerinde olduğunu ifade etti.

Salima, “Artık sokaklarda bulduğumuz yaralıları hastaneye bile getiremiyoruz, zira ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleri tamamen dolu. Kapasite maksimum sınırına ulaştı, hatta çocuk yataklarını ve küvözleri bile kullanıyoruz. İş, yaralıların kıyaslanmasına kadar vardı” dedi. Dünyayı acilen ateşkes yapmaya ve yaralıların Gazze Şeridi dışına tahliyesi, tıbbi yatak ve ilaç da dahil gerekli tıbbi ekipmanın ulaştırılması, sahra hastanelerinin kurulması ve gerekli yardımların sağlanmasına imkan tanıyacak güvenli insani koridorlar açmaya çağıran Salima, “Hastaneye de yakıt temin edilmeli. Elektrik tamamen kesildiğinde jeneratörlerin yakıtı biterse hastane toplu mezara dönüşecek” uyarısında bulundu.

İKİNCİ NEKBE ENDİŞESİ

Tel Aviv’in girişimi, 1948’de Filistinlilerin zorla sürüldüğü Nekbe’nin (Büyük Felaket) tekrarı endişesini büyüttü. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre de, BM’nin merkezlerini boşaltması ve hizmetlerini durdurmasının ardından Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i sağlık hizmetlerinden mahrum kaldı. İsrail’in Gazze saldırılarında ölenlerin sayısı 114 artarak, 2 bin 329’a yükseldi. İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği aralıksız süren yoğun bombardımanın 9’uncu gününde toplam 2 bin 329 kişi öldü, 9 bin 42 kişi yaralandı.

NYT: KARA HAREKATI ‘HAVA KOŞULLARI’ NEDENİYLE ERTELENDİ

İsrail’in kuşatma altında tuttuğu Gazze Şeridi’ne yönelik hafta sonu başlatmayı planladığı kara operasyonunun “olumsuz hava koşulları” nedeniyle birkaç gün ertelendiği iddia edildi.

New York Times’a konuşan ve planla ilgili gizli olmayan ayrıntıları açıklayan üç üst düzey İsrailli askeri yetkiliye göre ordu, Gazze’yi işgal etmeye hazırlanırken on binlerce askere Gazze’yi ele geçirme ve kentte yönetimi elinde bulunduran Hamas’ı ortadan kaldırma emri verilmiş durumda.

İsrailli askeri yetkililer, operasyonun ilk etapta hafta sonu için planlandığını, ancak pilotların ve insansız hava aracı operatörlerinin karadan girecek güçlere hava koruması sağlamasını zorlaştıracak hava koşulları nedeniyle kısmen birkaç gün ertelendiğini söyledi. Operasyon, İsrail’i hem yer üstünde hem de altı tünellerle dolu bir bölgede aylarca sürecek kanlı bir şehir savaşına sürükleme riski taşıyor. Gazeteye göre bu tehlikeli saldırı, iki milyonu aşkın insanın yaşadığı dar ve sıkışık toprak parçasında savaşmayı gerektirdiği için İsrail uzun süredir kaçınıyordu.

‘HAMAS’I YOK EDECEĞİZ TÜM ORTA DOĞU HEDEF’

İsrail’de acil durum hükümetinin ilk kabine toplantısında konuşan Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas ile çatışmalara dair açıklamalarda bulundu. “İsrail’in acil durum hükümeti 24 saat çalışıyor” diyen Netanyahu, “Hamas’ı yok edeceğiz” ifadelerini kullandı. srail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari ise, ülkesinin güvenlik hedeflerine ulaşması için ordunun “Orta Doğu’nun neresinde olursa olsun faaliyet göstereceğini” söyledi.

Times of Israel’in haberine göre, Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail güçlerinin “ gayet hazırlıklı olduğunu” ifade etti. Sözcü Hagari, “Her zaman çevremize, tüm Orta Doğu’ya bakıyoruz. Ordu, İsrail’in güvenlik hedeflerini gerçekleştirmek için Orta Doğu’nun neresinde olursa olsun faaliyet gösterecek. Tüm alanlarda oldukça hazırlıklıyız.” dedi.

ÇOCUKLAR İÇİN ACİL ATEŞKESE İHTİYAÇ VAR

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki kentleri, 9 gündür yoğun şekilde bombalamayı sürdürüyor. Dünya Sağlık Örgütü ‘Diyalizde, yeni doğan kuvözünde bakım almak zorunda olan hastalar var’ açıklaması yaparken, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde çocuklara ulaşmak için acil insani ateşkese ihtiyaç olduğunu belirtti. BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı Direktörü Philippe Lazzarini ise “Susuzluk artık bir ölüm kalım meselesi haline geldi” dedi.

Öte yandan Filistin resmi ajansı WAFA’ya göre, Gazze Şeridi’ne saldırılarında 47’den fazla ailenin tüm üyeleri öldürüldü. İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef aldığına dikkat çekilen haberde, 500’den fazla kişinin öldürülmesiyle 47’den fazla ailenin nüfus kayıtlarından silindiği aktarıldı. Çağrılara kulak asmayan İsrail ise dün hastaneyi bile bombaladı. Hamas’a bağlı El-Aksa televizyonunun resmi Telegram kanalında, İsrail bombardımanı sonucu Gazze kentindeki El-Ehali Hastanesinin hasar gördüğü belirtildi.