Çiftçiler ektiklerinin karşılığını alamadıklarını, borçlarının sürekli katlandığını ve alacaklarının kapıya dayandığını ancak ürettikleri buğdayın masraflarını bile karşılamadığını belirterek dert yanıyor. Sivas’ta buğday yetiştiren vatandaş, “Şu an 1 milyon masraf etmişim, 600 bin lira değer çıkarıyor. Ben 400 bin lirayı cebimden mi ödeyeceğim?” dedi.

Artık ekmiyoruz, üretmiyoruzmask

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Hafik Ziraat Odası Başkanı Osman Karakaş ile Hafik’teki geçici Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) ziyaret etti. Buğday üreticilerinin dertlerini dinledikten sonra açıklama yapan Karasu, şunları söyledi: “Sivas’ta hasat döneminin başlamasıyla birlikte çiftçimizin de çilesi başlamış durumda. Bir aydır hasadını gerçekleştirmeye çalışan çiftçimiz; özellikle buğday satma noktasında ciddi sorunlar ve sıkıntılar yaşıyor. 19 Haziran’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne vermiş olduğumuz kanun teklifinde Sivas bölgesinin yoğun yağış aldığını ve ekinlerimizde pas hastalığı oluştuğunu ifade etmiştik. O dönem hiçbir önlem almayan yetkililer bugün çiftçimizi ne yazık ki ofisin kapılarında süründürmektedir. Çiftçimiz bir yıllık emeğinin karşılığını bu yıl açıklanan fiyatlar çok düşük olmasına rağmen, girdi maliyetlerine karşın gerekli zamlar yapılmamasına rağmen ofise verememektedir. 8 liraya buğdayını satamayan çiftçimiz 4 buçuk liraya, 4 liraya tüccara buğdayı satmak zorunda kalmaktadır. Bir kilo buğday bir bardak çay etmemektedir” diye konuştu.

“BİR KİLO BUĞDAY BİR ÇAY PARASI ETMİYOR”

Hafik Ziraat Odası Başkanı Osman Karakaş ise, “Biz her gün burada ofiste bir sürü şikâyet alıyoruz. Standart dışı buğdayı almasını kaç defa dile getirdik. Bölgemizin milletvekillerinin hepsini aradık. Aradık ama hiçbirine ulaşamadık. Geldik, gittik, rapor halinde bildirdik. Standart dışı buğdaylarımızı alın, bir kilo buğdayımız bir çay parası, bir ekmek parası etmiyor. Kimi aradıysak dertlerimize çare bulamadık. Bir an önce çözüm istiyoruz. Bu milletin malının alınmasını istiyoruz. Ucuz olsun ama devlet alsın. Cumhurbaşkanımıza buradan sesleniyoruz; bu milletin derdine çare bulsunlar. Yazıktır bu millete. İnsanın vicdanı sızlıyor, Allah’tan korkar insan. Bu millet borcunu ne ile ödeyecek? Mazot parasını neyle ödeyecek? Kirayı neyle ödeyecek?” diye konuştu.

“21 SENE AK PARTİ’YE BÜTÜN AİLEMLE OY VERDİM, HARAM ZIKKIM OLSUN”

Buğdayının TMO tarafından alınmadığını söyleyen bir çiftçi ise şu sözlerle Karasu’ya dert yandı:

“Geçen yıl buğdayımız birinci sınıf olarak geçiyordu, şu an buğdayıma ‘geçmez’ diyor. ‘Dağı taşı ekin’ diyordunuz şu anda niye bu mahsulümü almıyorlar? İki traktörüm var, iki ay boyunca traktörün üzerinden inmedim. Gece gündüz ekinimi ektim. Şu an 1 milyon masraf etmişim, 600 bin lira değer çıkarıyor. Ben 400 bin lirayı cebimden mi ödeyeceğim? Emeğimi boş verin. 400 bin lirayı cebimden ödeyeceğim. Bankalar şu anda aramaya başladı. Bir ay dediler, bir buçuk, iki ayda para yatıyor. Parasını geçtim, ürünümüz geçmiyor ki paramızı alalım. Yazıklar olsun. 21 sene AK Parti’ye bütün ailemle oy verdim. Bu milleti bu kadar perişan etmesine gerek yok. Oyum haram zıkkım olsun hepsine. Bizim derdimizle kim ilgilenecek? Bir gel vatandaşın derdini sor, soruştur. Artık ekmiyoruz, üretmiyoruz.”

Kaynak: Milli Gazete