Geçtiğimiz aylarda açıklanan Orta Vadeli Program ile birlikte araç sahiplerine yeni vergi yolda. OVP'de yer alan 'karbon vergisi'nin yeni yıl ile birlikte araç sahiplerini de etkilemesi bekleniyor.

Bir süredir belirlenmesi beklenen 2024 asgari ücreti nihayete erdi. Asgari ücret bu yıl 17 bin 2 lira olarak belirlenirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından açıkladı.

Yeni yıl ve asgari ücretle birlikte birçok kaleme de zam gelirken, araç sahiplerine de kötü haber geldi. Aracı olan kişiler, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi sonrasında 2024 yılında yeni bir vergi daha ödeyecek.

Orta Vadeli Program'da (OVP) yer alan ifadelere göre, karbon vergisi niteliği taşıyan vergiler gözden geçirilecek ve tamamlayıcı karbon vergisi dahil karbon fiyatlandırma araçlarının kalkınma ve yatırım ortamı üzerinde yol açacağı ekonomik ve sosyal etkiler analiz edilecek.

OVP'de karbon vergisiyle ilgili şu ifadelere yer verildi:

Eski Merkez Bankası Uzmanından Yıl Sonu Dolar Tahmini: İşte Kritik Dolar/TL Seviyesi... Eski Merkez Bankası Uzmanından Yıl Sonu Dolar Tahmini: İşte Kritik Dolar/TL Seviyesi...

"Karbon vergisi niteliği taşıyan vergiler gözden geçirilecek ve tamamlayıcı karbon vergisi dahil karbon fiyatlandırma araçlarının kalkınma ve yatırım ortamı üzerinde yol açacağı ekonomik ve sosyal etkiler analiz edilecektir. Enerji tüketiminde verimliliğin artırılması, iklim değişikliği ve çevre kirliliği ile mücadele edilmesine yönelik vergi uygulamalarına devam edilecektir."

Duvar'da yer alan habere göre; karbon vergisi, sera gazı emisyonlarını azaltmak için uygulanan bir vergi türü. Bu vergi, petrol, doğalgaz, kömür, linyit ve tüm ürünlerin üretimi, ithalatı ve satışı sırasında oluşan sera gazı emisyonlarına göre hesaplanıyor. Karbon vergisinin araç sahiplerini nasıl etkileyeceği henüz net değil. Ancak, verginin yakıt fiyatlarına yansıması bekleniyor. Bu durumda, araç sahipleri daha fazla yakıt parası ödeyecek.